You are currently viewing Jak sama stworzyłam las w słoiku

Jak sama stworzyłam las w słoiku

Osobiście jestem ogromną fanką wszelkiego rodzaju DIY (z ang. „do it yourself”, czyli „zrób to sam”). Większość dekoracji w moim domu została stworzona właśnie w ten sposób, ponieważ niższym kosztem potrafię stworzyć równie piękne ozdoby co w sklepach. Inspirację do moich projektów czerpię z internetu oraz z przechadzek po sklepach zajmujących się wystrojem wnętrz.

Czy można samemu stworzyć las w słoiku?

las w słoiku diyOdpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Ale może najpierw przybliżę w ogóle czym jest las w słoju, ponieważ podejrzewam, że niektórzy mogą jeszcze tego nie wiedzieć. Jest to roślinna instalacja imitująca warunki panujące w lesie. Starannie dobrany rodzaj podłoża i roślin sprawia, że w zamkniętym szklanym naczyniu wykształca się samowystarczalny ekosystem. Rośliny rosną w nim, obumierają i nawożą tym samym glebę, z której wyrastają nowe rośliny i tak w kółko, co możemy z podziwem oglądać przez szklane ściany. Las w słoiku diy wymaga od nas wcześniejszego przygotowania odpowiednio dobranych materiałów. Nie możemy umieścić tam przypadkowych roślin zebranych podczas leśnej przechadzki. Najpierw musimy zadecydować o wielkości słoika i pod tym kątem możemy następnie wybrać rośliny, które chcemy zasadzić. Niektóre gatunki mogą dobrze się rozwijać jedynie w przestronnych warunkach, dlatego polecam dokładne poszukanie informacji na ten temat w internecie lub prośbę o pomoc w sklepie z roślinami. Gdy mamy już wybrane rośliny, przechodzimy do najważniejszego wyboru, czyli do wyboru gleby i ściółki, które stanowią bazę naszego lasu i zapewniają mu optymalne warunki. Gdy posiadamy już wszystkie materiały, przechodzimy do układania po kolei warstw w takiej kolejności, jaka występuje w naturalnym środowisku. Las musi się dostosować do stworzonych mu warunków przez około 3 tygodnie, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Gotowy słój jest łatwy w utrzymaniu. Nie musimy go podlewać, ponieważ poziom wilgotności sam się reguluje. Może zdarzyć się jedynie, że słój nam zaparuje, gdy nabierze zbyt dużo wilgoci, w tym przypadku należy odsłonić trochę przykrywkę, aby poziom wody w słoju zmalał i powrócił do normalności. Jeżeli las nam się za bardzo rozrośnie, to oczywiście można go samodzielnie przerzedzić, a jeżeli nie jesteśmy lub oddać do konserwacji do kwiaciarni, która oferuje w swoim asortymencie lasy w słoiku.