You are currently viewing Rodzaje opakowań ekologicznych

Rodzaje opakowań ekologicznych

Ciężko wyobrazić sobie pewne produkty bez opakowań, zwłaszcza te spożywcze. Całkowita rezygnacja z nich w większości przypadków jest niemożliwa, ale można zastąpić opakowania plastikowe tymi ekologicznymi i biodegradowalnymi, które nie wpływają tak niekorzystnie na środowisko.

Jakie opakowania można zastąpić biodegradowalnymi?

opakowania z ekologicznych materiałówZe względu na postępujący rozwój technologiczny w kwestii opakowań ekologicznych, ich wybor jest coraz większy i prawie każde opakowanie, do którego wcześniej używano plastiku czy styropianu, może być zastąpione przez opakowania z ekologicznych materiałów. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej wśród konsumentów, przejście na opakowania, które nie są niekorzystne dla środowiska, wydaje się być konieczne. Produkcja ogromnej ilości odpadów, które rozłożą się dopiero za kilkaset lat, jest wielkim problemem, który koniecznie należy ograniczyć. Podczas gdy w przypadku ekologicznych opakowań rozkładanie jest kwestią dni, w przypadku plastiku i styropianu są to lata. W tym czasie powstają ogromne skupiska śmieci, na Oceanie Spokojnym pływa „wyspa” śmieci o powierzchni sześciokrotnie większej od Polski! Resztki odpadów rozkładają się w oceanach na małe cząsteczki, które później zjadamy z rybami i owocami morza. Dlatego szczególnie ważne jest, aby przedsiębiorstwa nie produkowały kolejnych plastikowych i styropianowych śmieci, lecz zastąpiły je biodegradowalnymi. Jakie opakowania można zastąpić? Właściwie prawie wszystkie! Kubki do napojów zimnych jak i gorących, opakowania dla żywności zabieranej z restauracji na wynos, pojemniki na sosy, torby termiczne (np. na wrapy lub kanapki na ciepło), opakowania do ciasta, tacki do sushi a także naczynia jednorazowe czy sztućce. Właściwie istnieje bardzo wiele mozliwosci, a branża opakowań ekologicznych wciąż się rozwija. Opakowania te wykonane są z papieru, trzciny czy PLA, dzięki czemu rozkładają się znacznie szybciej w ciągu kilkudziesięciu dni do maksymalnie roku niż opakowania plastikowe, nie powodując tak wielkich szkód dla środowiska.

Wymiana opakowań plastikowych na biodegradowalne jest już tak naprawdę konieczną decyzją. Konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, jak opakowania z plastiku czy styropianu mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko, dlatego warto podejmować ekologiczne decyzje strategiczne jako przedsiębiorstwo, szczególnie w kwestii opskowań.