You are currently viewing Wykorzystanie włókien stalowych

Wykorzystanie włókien stalowych

Fibrobeton to wciąż bardzo popularny i innowacyjny materiał używany we współczesnym budownictwie. Jest on dużo bardziej wytrzymały na ścieranie, uderzenia, zarysowania niż jego tradycyjny poprzednik. Fenomen fibrobetonu polega na zastosowaniu w betonie zbrojenia rozproszonego. Przyjrzyjmy się w jaki sposób uzyskiwane jest takie zbrojenie.

Zastosowanie włókien stalowych

włókna staloweZbrojenie rozproszone jest otrzymywane dzięki dodaniu do mieszanki składników betonu włókien. Włókna mogą być węglowe lub stalowe. To jakie zbrojenie dodamy będzie decydować o właściwościach otrzymanego fibrobetonu. Włókna stalowe świetnie sprawdzają się jako zbrojenie rozproszone przy zalewaniu podłóg przemysłowych i komunikacyjnych nawierzchni, do płyt podwieszanych, fundamentowych, . W zależności od właściwości betonu jaki chcemy uzyskać można dodawać od 25 do 35 kg/m3 betonu włókien stalowych. Dzięki nim otrzymujemy nie tylko wytrzymały beton ale również oszczędzamy zużycie stali do wznoszenia konstrukcji. Znika problem z korozją prętów i kruszenia się betonu pomiędzy nimi. Na placu budowy gwarantujemy pracownikom większe bezpieczeństwo pracy nie ma bowiem potrzeby cięcia, spawania. Nie mamy w związku z tym odpadów ze stali. Ponadto nie ponosimy kosztów transportu siatki zbrojeniowej, prętów różnej długości i kształtu. Rozmieszczenie włókien w mieszance betonowej jest przypadkowe. To zabezpiecza jego elastyczność we wszystkich kierunkach. Samo mieszalnie włókien z betonem jest bardzo proste.

Dzięki możliwością jakie dają nam włókna stalowe w połączeniu z betonem budowniczy i architekci mają nieograniczone pole do tworzenia nowych konstrukcji. Ponadto zyskujemy wyższą jakość budowli, oszczędność kosztów i co najważniejsze bezpieczne budowanie. I pomyśleć, że jeszcze kilkanaście lat temu połączenie tych trzech elementów wydawało się być abstrakcją.