You are currently viewing Jaki materac przy problemach z kręgosłupem?

Jaki materac przy problemach z kręgosłupem?

 

Jeśli codziennie rano wstajemy z bólem kręgosłupa, zwłaszcza w części lędźwiowej, oznacza to, że być może nasz materac nie służy zdrowiu. Prawdopodobnie jest za miękki. Warto zainwestować w twardszy materac, który posłuży kilkanaście lat. Obecnie można kupić materace o różnym stopniu twardości. Najlepiej pojechać do sklepu stacjonarnego i wypróbować różne modele.

Twarde materace dla lepszego snu

materac 140x200 twardyDla dwóch osób wystarczy materac 140×200 twardy lub średnio twardy. Mamy do wyboru materace piankowe i sprężynowe. Zwykle te sprężyny znajdują się w specjalnych kieszeniach, które pozwalają na ich cichą pracę. Dodatkowo materac może posiadać matę kokosową, która nadaje twardości i ułatwia utrzymanie higieny poprzez lepszy przepływ powietrza przez materac. Wiele modeli z wyższej półki jest wyposażonych w kilka stref komfortu, ponieważ każda część naszego ciała wymaga innego stopnia twardości. Pianki, z których stworzone są materace, często są również nasączone specjalnymi preparatami antyalergennymi i przeciw roztoczom oraz pleśniom. Pokrowce natomiast mogą zawierać olejki, na przykład olejek lawendowy, który relaksuje i ułatwia zasypianie. Należy zwrócić uwagę na możliwości prania pokrowca w wysokiej temperaturze. Warto też sprawdzić, czy cały materac jest wykonany z ekologicznych produktów oraz czy jest możliwość uzytkowania obustronnie, co zwiększa jego żywotność. Gwarancja powinna wynosić co najmniej pięć lat.

Pamiętajmy, że w łóżku spędzamy kilka, kilkanaście godzin dziennie. Jakość snu wpływa na nasze samopoczucie i na odporność organizmu. Nie można więc oszczędzać na tym zakupie, warto zainwestować w produkt, który nie będzie wymagał wymiany po dwóch, trzech latach. Zaoszczędzimy w rezultacie na wizytach u ortopedy i kręgarza.