You are currently viewing Separatory cieczy i ich zastosowanie

Separatory cieczy i ich zastosowanie

Wszędzie tam gdzie potrzeba czystej cieczy, emulsji czy jak najbardziej suchej pary potrzeba inwestycji w tzw. seperatory cieczy, które jak sama nazwa wskazuje oddzielają jedną substancję  – tą nazwijmy obcą, od drugiej tej docelowej, której celem jest być w jak najczystszej postaci.

Seperatory cieczy i ich duża rola w różnych dziedzinach

separator cieczyNaprawdę ich zastosowanie jest ważne. Mamy bowiem separator cieczy ropopochodnych czy separatory cieszy wodnej z pary wodnej albo separatory tłuszczy i drobnoustrojów, mikroorganizmów w gastronomii itp. Separatory –  najogólniej rzecz ujmując montowane są przed maszyną do której ma dotrzeć substancja czy para wodna z odseparowanymi substancjami odpadowymi, tak by działanie roztworu czy emulsji było jak najbardziej efektywne. Chroni to również maszynę, zapewnia odpowiednią jakość jej pracy, przedłuża żywotność, a tym samym obniża koszty eksploatacji. Separatory tłuszczy montowane są też pod zlewami w gastronomii czy hotelach. Zgodnie z przepisami prawa wszędzie tam gdzie zwiększona jest produkcja tłuszczy czy przedostania się do środowiska substancji szkodliwych koniecznym staje się  montaż separatorów.  Zastosowanie mają też przy filtracji i oczyszczaniu wód opadowych czy roztopowych. Montowane z kolei pod ziemią chronią glebę przed  zanieczyszczeniami, gromadząc je w zbiornikach. W  warsztatach mamy doczynienia z separatorami cieczy przy chociażby procesie wulkanizacji opon. Tam gdzie kompresory czy sprężarki powietrza tam też mowa o separatorach.

Znaczenie separatorów cieczy jest więc szerokie. Od ciągów kanalizacyjnych, klimatyzacyjnych, przez warsztaty samochodowe, hotele, restauracje po pralnie, suszarnie etc. Techniczne wymagają fachowego dostosowania do urządzeń współpracujących.