You are currently viewing Elegancka sztukateria gipsowa do wnętrz

Elegancka sztukateria gipsowa do wnętrz

 

Prostota często wymaga delikatnych dodatków, które podkreślą charakter mieszkania. Gotowe dekoracje gipsowe i elementy wykończeniowe są popularnym i łatwym w montażu sposobem na odmianę stylistyki i nadanie wnętrzom indywidualnego charakteru. Najczęściej używane elementy sztukaterii, to gzymsy, pilastry, półkolumny, opaski okienne i drzwiowe oraz rozety sufitowe. W zasadzie z białej sztukaterii można wykonać dowolną dekorację, np. obramienie lustra czy ramę do obrazu.

Motywy dekoracyjne z użyciem gipsowej sztukaterii

sztukateria gipsowaBiałe i eleganckie ozdoby sztukateryjne potrafią zdziałać we wnętrzach cuda. Proste listwy gzymsowe, umieszczane pod sufitem, mają różne przekroje i profile. Dekoracyjne rozety, umieszczane są zwykle pośrodku sufitu, w miejscu, gdzie montujemy lampę lub żyrandol. Ozdobny plafon może być wykonany w stylu barokowym, eklektycznym, secesyjnym lub nowoczesnym. Sztukateria gipsowa nadaje się do samodzielnego montażu, nie wymaga malowania ani impregnacji. Jest gotowym wyrobem dekoracyjnym, który sprawdza się w zasadzie w każdym wnętrzu. Bardziej wymagający klienci, mogą sami wykonać projekt i zlecić jego realizację firmie zajmującej się produkcja i projektowaniem sztukaterii. Wzory sztukaterii, zaczerpnięte są zwykle z zabytkowych wnętrz. Jeśli chodzi o sztukaterię barokową, to tutaj asortyment jest najbogatszy i wybór może przyprawić o zawroty głowy. To właśnie w epoce baroku i rokoko dekoracje stiukowe były bardzo popularne i znajdowały się dosłownie wszędzie: w pałacach, dworach, kościołach, teatrach i operach. W późniejszym czasie, wróciły w okresie secesji i prezentowały bardzo ciekawe wzory: roślinne, kwiatowe, połączone z geometrycznymi formami. Nowoczesna sztukateria opiera się na prostocie i geometrii. Pasuje do loftowych wnętrz i prostych, minimalistycznych mieszkań.

Wyroby sztukateryjne wykonywane są z syntetycznych materiałów,  niezwykle trwałych i prostych w montażu. Listwy przysufitowe i rozety plafonowe, nie wymagają dodatkowego malowania ani impregnacji. Dobrze prezentują się na białym tle i w zestawieniu z kontrastującymi kolorami. Najczęściej umieszcza się je w pokojach gościnnych, reprezentacyjnych salonach i długich holach. Listwy przysufitowe można zamontować właściwe w każdym pokoju.