Stosowanie diety pomocne przy PCOS

Nieregularne miesiączki, trądzik, nadmierne owłosienie mogą być objawami zespołu policystycznych jajników. Jest to rodzaj zaburzeń równowagi hormonalnej, który dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Jest to choroba, która potrafi być niezwykle uciążliwa i wymaga odpowiedniego leczenia, a także stosowania odpowiedniej diety. Ma to bardzo duże znaczenie, bowiem dzięki niej możemy poprawić gospodarkę węglowodanowa i insulinową, a także obniżyć poziom testosteronu, zmniejszyć stan zapalny oraz przywrócić regularność miesiączek.

Odpowiednie pokarmy łagodzą objawy PCOS

dieta pcosIstotne jednak, by dieta była ustalona indywidualnie do każdej pacjentki. Jest ona także istotnym elementem leczenia. Dieta PCOS powinna zawierać dużą ilość błonnika, który pozytywnie wpływa na trawienie, istotne jest także dbanie o niewielką ilość spożywanych węglowodanów, a także sięganie po posiłki o niskim indeksie glikemicznym. Należy unikać potraw tłustych, jeść regularnie oraz całkowicie zrezygnować z podjadania pomiędzy posiłkami. Ważne jest, by wzbogacić swoje menu o warzywa, szczególnie zielone, które bogate są w cenny chlorofil, a także owoce z niską zawartością cukru. Warto sięgać po zboża, takie jak gryka, proso, ryż i amarantus oraz spożywać pieczywo żytnie. W diecie nie powinno także zabraknąć zdrowych tłuszczy, których dostarczą oliwa z oliwek, olej lniany spożywany na zimno, olej kokosowy oraz awokado. Dzięki spożywaniu nasion i orzechów wzbogacimy dietę o ważne substancje odżywcze, jednak należy spożywać je w niewielkich ilościach. Przy zespole policystycznych jajników konieczne jest ograniczenie glutenu, zrezygnowanie z przetworzonych węglowodanów czyli różnorodnych słodyczy, ograniczenie ilości nabiału. Konieczne jest także zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju żywności przetworzonej ponieważ jest ona niezdrowa, a także uboga w składniki odżywcze.

Osoby zmagające się z tą chorobą powinny unikać także soi, a także innych roślin strączkowych oraz wszelkich potraw o wysokim indeksie glikemicznym. Warto wzbogacić dietę o suplementy zawierające witaminy z grupy B, cynk, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz pierwiastki, jak chrom magnez i mangan. Każda kobieta zmagająca się z chorobą, jaką jest zespół policystycznych jajników powinna być pod stałą opieką lekarza i to z nim ustalać dietę, a także radzić się w kwestii suplementów oraz produktów, których należy bezwzględnie unikać. Tylko wówczas dieta będzie bezpieczna i odpowiednio dostosowana do stopnia schorzenia.