You are currently viewing Rehabulitacja po operacji wszczepienia endoprotezy

Rehabulitacja po operacji wszczepienia endoprotezy

Operacja wszczepienia endoprotezy to szansa na normalne życie dla wielu ludzi. W przypadku urazów oraz chorób stawów biodrowych wszczepienie tego typu endoprotezy staje się jedynym ratunkiem dla pacjenta, i szansą na normalne życie. Jednak po wszczepieniu tego typu sztucznego elementu, konieczna jest odpowiednia rehabilitacja. Tylko dzięki temu pacjent może odzyskać pełnię sprawności w krótkim czasie. Jakie typy rehabilitacji stosujemy w takim wypadku?

Wszczepienie endoprotezy i techniki rehabilitacji

profesjonalna rehabilitacja po endoprotezieRehabilitację tego typu możemy podzielić na kilka etapów. Każdy z nich jest tak samo ważny, a odpowiednie przeprowadzenie wszystkich etapów rehabilitacji sprawi, że pacjent szybko odzyska pełnię sił. Profesjonalna rehabilitacja po endoprotezie to na przykład wczesne ćwiczenia pooperacyjne, które polegają na prostych ruchach zginających w wielu stawach. Do tego typu ćwiczeń dołączane są też ćwiczenia w pozycji stojącej, które są niezwykle efektywne w późniejszym czasie. Pacjent wykonujący tego typu ćwiczenia ma szansę na dużo szybszy powrót do zdrowia, a także na dużo efektywniejszy powrót do pełni sił. Po ćwiczeniach rehabilitacyjnych w pozycji leżącej i stojącej przyszedł czas na chodzenie i pierwsze próby wczesnej aktywności. Dzięki nim możemy przyzwyczaić organizm do nowej sytuacji i obciążeń, co pozwoli na szybszy powrót do sprawności pozwalającej na wykonywanie normalnych aktywności fizycznych. Ćwiczenia tego typu mogą odbywać się przy balkoniku lub o lasce czy kulach. Dzięki nim możliwe jest sprawienie, że organizm nabierze sił do dalszego dostosowywania się do zmieniających się warunków. Dobra rehabilitacja musi być zawsze przeprowadzana pod okiem specjalistów, którzy nie pozwolą na popełnianie błędów, które mogą mieć bardzo niebezpieczne skutki dla naszego organizmu.

Wszystkie tego typu rehabilitacje po zabiegu wszczepienia endoprotezy muszą być wykonywane pod okiem specjalisty. W późniejszym czasie możemy powtarzać wszystkie ćwiczenia, lecz cały proces najlepiej zacząć w gabinetach rehabilitacyjnych o dobrej reputacji. Wiele ćwiczeń może być dostosowanych do wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta, co przyśpiesza go do osiągnięcia całkowitej sprawności, która jest celem każdej rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy.