You are currently viewing Fenomenalny marketing zapachowy

Fenomenalny marketing zapachowy

Bez względu na jakim terenie, oddanym do użytku publicznego, się znajdujemy, zawsze jesteśmy bombardowani wielorakimi informacjami. Całe masy zdjęć, ilustracji, tekstów i komunikatów docierają do naszych zmysłów i są przez nie przetwarzane. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele skrawków spośród takich nieistotnych danych pozostaje w naszej głowie na dłuższy czas.

Skuteczność marketingu zapachowego

marketing zapachowyTo nie przypadek, że tak się dzieje. To celowe i przemyślane działanie, które służy do manipulacji naszymi odczuciami i kształtowania podejmowanych przez nas decyzji. Nigdy nie mamy całkowitej kontroli nad tym, co dotrze do naszego umysłu. Nawet bezproduktywne rozglądanie się w trakcie stania na przystanku i czekania na autobus, owocuje nagromadzeniem sporej ilości bodźców zewnętrznych. Tę łatwość w kumulowaniu informacji, często bez naszej świadomości doskonale wykorzystuje się we współczesnym marketingu. Jednym z jego rodzajów jest marketing zapachowy, który jest stosunkowo nową metoda pozyskiwania klientów. Na czym polega? Na aromatyzowaniu pomieszczeń firm indywidualnie stworzonymi kompozycjami zapachowymi. Udowodniono zależność pomiędzy wzrostem zainteresowania danym produktem a aromatem, który go otacza. Im bardziej przyjemna i kojarzona z drogą woń, tym wyższa sprzedaż i mniejsze pretensje co do wysokości ceny. Zaskakujące jest w jaki sposób można wykorzystać sposoby funkcjonowania ludzkiego umysłu do osiągnięcia przyziemnych celów.

Z innymi, wcześniejszymi rodzajami marketingu sensorycznego spotykamy się każdego dnia i niemalże na każdym kroku. Na zmysł wzroku oddziałują wszystkie obrazy i teksty, a słuch atakowany jest przez wykrzykiwane slogany reklamowe oraz chwytliwe melodyjki umieszczane w spotach reklamowych. Nie sposób uchronić się przez tego typu bodźcami, a co za tym idzie, stworzeniem sobie nowych potrzeb i zakupem kolejnej rzeczy.