You are currently viewing Dobry materac to dobra jakość snu

Dobry materac to dobra jakość snu

 

Materac do spania jest konstrukcją, która stworzona została w celu zapewnieniu ciału człowieka odpowiedniej pozycji w czasie snu, a co za tym idzie jego odpowiedniej jakości i komfortu. Długość snu u przeciętnego człowieka wynosi około ośmiu godzin, co oznacza, że w łóżku spędzamy mniej więcej jedną trzecią całego naszego życia. Łóżko nie jest zatem zwykłym elementem wyposażenia domu, lecz inwestycją w zdrowie, co oznacza, że na kupnie dobrego materaca nie warto oszczędzać.

Duży wybór materacy u producentów

Producent materacyDotychczas popularne było stwierdzenie, że zdrowy materac musi koniecznie być jak najtwardszy i to owa twardość właśnie ma zapewnić zdrowie naszemu kręgosłupowi. Pogląd ten ukształtował się w czasach, kiedy materace tworzono z innych surowców i wiedza na ich temat była mniejsza. Teraz każdy dobry producent materacy oferuje materace dopasowane do wagi i budowy ciała użytkownika, tak więc lżejszym osobom poleca się mniej twarde materace niż osobom tęższym. Zbyt twardy w stosunku do wagi użytkownika materac nie dopasuje się dobrze do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Nie może być także zbyt miękki, by ciało nie zapadło się w nim, lecz by stanowił dla niego dobre podparcie. Obecnie produkuje się materace o różnych stopniach twardości, a także takie, które aktywnie dopasowują się do kształtu ciała nawet podczas zmieniania pozycji. Ważnym kryterium w wyborze materaca powinno być jego wypełnienie. Do wyboru są materace sprężynowe, piankowe, lateksowe i inne. Warto wybrać zgodnie z indywidualnymi preferencjami, inny materac powinna bowiem wybrać osoba, której doskwierają alergie a inny osoba z problemami z kręgosłupem. Taka osoba powinna wpierw zasięgnąć rady u lekarza ortopedy. Osoby wybierające materac do dużego łóżka do sypialni małżeńskiej mogą się zdecydować na jeden duży, podwójny lub na dwa pojedyncze, co będzie dobrym rozwiązaniem jeśli mają odmienne potrzeby na przykład ze względu na masę ciała, lub schorzenia kręgosłupa.

Rozwój technologii sprawił, że tworzy się materace coraz lepsze jakościowo i coraz bardziej przyjazne dla kręgosłupa. Żaden z mebli będących na wyposażeniu domu nie ma tak olbrzymiego wpływu na zdrowie i komfort człowieka jak łóżko, na którym śpimy a konkretniej właśnie materac. Warto dobrze przemyśleć ten zakup i wybrać dobry jakościowo i dopasowany do naszych potrzeb materac.