Jak przebiega przyłączenie do sieci kanalizacyjnej?

Aby funkcjonowanie w naszym domu było odpowiednio komfortowe, warto korzystać z różnych dobrodziejstw, które oferuje nam codzienne życie. Jednym z nich jest możliwość podłączenia do różnego rodzaju sieci, czy to ciepłowniczych, czy do miejskiej lub gminnej oczyszczalni ścieków. W dzisiejszym wpisie opiszę formalności, których trzeba dopełnić aby uzyskać zgodę na przyłączenie od sieci kanalizacyjnej.

Co zrobić, aby uzyskać przyłączenie do kanalizacji?

kanalizacja - wrocławPrzyłączenie domu do sieci kanalizacyjnej niesie ze sobą trochę wydatków, ale jednocześnie jest niezwykle wygodne i uwalnia nas wykonywania niezbyt przyjemnych czynności jak oczyszczanie szamba. Po przyłączeniu konieczne jest uiszczanie regularnie opłaty za oczyszczanie ścieków, ale jeżeli chodzi o kwestie renowacji sieci to spoczywa to na jej zarządcy, którym jest zazwyczaj gmina lub miasto. Po stronie gminy lub miasta stoi doprowadzenie sieci oczyszczalni ścieków do odpowiedniej odległości od naszego domu i utworzenie w jego pobliskiej odległości specjalnej studzienki kanalizacyjnej. Właściciel budynku na własną rękę musi zapewnić podłączenie studzienki do swojego domu, oraz oczywiście do odpowiednich urządzeń sanitarnych takich jak toaleta, zlew itp. Gmina może częściowo pokryć koszty tego przyłączenia lub rozłożyć je nam na raty, ale nie istnieje możliwość pokrycia całości kosztów przyłącza przez urząd. Warto więc znaleźć odpowiednią firmę do wykończenia łazienki i kuchni oraz zadbać o fachowców którzy zajmą się podłączeniem naszego domu do sieci. Jeżeli chodzi o firmy, których głównym zakresem prac jest szeroko pojęta kanalizacja – wrocław jest miastem, gdzie znajdziemy ich bez problemu, zarówno w internecie, jak i w gazetach czy z polecenia znajomych czy sąsiadów. Przed znalezieniem fachowców trzeba najpierw zgłosić się do urzędu i złożyć odpowiedni wniosek o przyłączenie naszego domu do sieci kanalizacyjnej.

Wniosek jest rozpatrywany najczęściej w ciągu dwudziestu jeden dni, więc w tym czasie możemy zająć się poszukiwaniem odpowiedniego fachowca. Następnie ustalamy wraz z gminą termin wykonania prac przyłączeniowych, które polegają na przedłużeniu linii wodociągowej w pobliże budynku. Bezpośrednie przyłączenie do sieci sanitarnej wykonujemy w naszym zakresie w dowolnym terminie.