You are currently viewing Czym właściwie są śluby symboliczne?

Czym właściwie są śluby symboliczne?

Większość z nas odczuwa naturalną potrzebę przebywania z drugim człowiekiem. W ciągu całego naszego życia poznajemy mnóstwo osób, z którymi łącza nas bliższe lub dalsze relacje. Wielu z nas decyduje się na zawarcie związków małżeńskich, w większości są to tradycyjne śluby kościelne i konkordatowe. Jednak, co zrobić z narzeczonymi, którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą zawierać takich małżeństw? Słusznym wyborem okazuje się być koncepcja zawarcia małżeństwa, której charakter jest typowo spersonalizowany i indywidualny.

Zalety ślubów symbolicznych 

ślub symbolicznyKoncepcja zawarcia małżeństwa w wielu kulturach została uregulowana już wieki temu, a jej zasady i koncepcje są ściśle przestrzegane przez przyszłych małżonków. Takie regulacje stosowane są m.in. w religii chrześcijańskiej, judaizmie czy islamie. Sama ceremonia zawarcia małżeństwa różni się w poszczególnych kulturach i krajach (np. w kościele katolickim sprawowana jest msza, a uroczystość w Indiach jest niezwykle barwna i kolorowa), jednak jest ona w bardzo ścisłym stopniu związana z religią dominującą w danym kraju. Na świecie, oprócz osób religijnych i takich, którym odpowiada struktura danych ceremonii, istnieją również osoby, które z wielu przyczyn nie chcą lub nie mogą wziąć ślubów tradycyjnych. Wiele par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego innego niż wszystkie. W ostatnich kilkunastu latach bardzo popularne stało się zawieranie małżeństw, które nie kojarzą się bezpośrednio z żadną religią ani instytucją. Ślub symboliczny, bo o nim mowa jest ceremonią nastawioną przede wszystkim na spersonalizowane potrzeby Pary Młodej. Nie obowiązują tutaj sztywne formułki, które należy wypowiedzieć podczas ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego, nie ma także obowiązku udziału w żadnym nabożeństwie religijnym, gdyż jest to ceremonia całkowicie osobista i nastawiona na jej humanistyczny charakter. Tego rodzaju śluby są także idealne dla par jednopłciowych czy takich, które z cenią sobie indywidualizm i nastawienie na potrzeby partnera. Ceremonii zaślubin udziela zazwyczaj celebrant, zwany także „mistrzem ceremonii”, a jego/jej przemowa, jak i cała treść może odnieść w mniejszym lub większym stopniu do osobistych relacji Pary Młodej. Ślub może odbyć się dowolnym miejscu, o dowolnej porze, a przebieg i treść jest już dowolną interpretacją przyszłych małżonków. Jednak, z uwagi na wszystkie niewątpliwe zalety takich ślubów, należy pamiętać o tym, że ślub symboliczny nie posiada regulacji prawnych, zatem nie jest uznawany w świetle prawa. 

Jeżeli przyszli małżonkowie zdecydują się na symboliczny ślub, będą mogli zaplanować i przygotować całą ceremonię według własnych pomysłów, gdyż nic ich nie ogranicza w żadnej kwestii. Ceremonia może przebiegać zgodnie ze scenariuszem zapożyczonych prosto z amerykańskich filmów, ale może także stać się także bardzo osobistym i intymnym dialogiem dwójki osób, które chcą po prostu cieszyć się najszczęśliwszym dniem życia. Emocje, które towarzyszą Parze Młodej podczas ceremonii, na długo pozostają w pamięci samych małżonków i gości.