You are currently viewing Jak ocieplić dom?

Jak ocieplić dom?

Każdy z nas marzy o tym, aby w domu, pomimo mrozów, panowało przyjemne ciepło. Jednocześnie nikt nie chce wydawać niebotycznych sum na rachunki za ogrzewanie. Co zatem zrobić, aby nasz dom był ciepły i jednocześnie energooszczędny? Kluczem do sukcesu będzie połączenie wydajnego centralnego ogrzewania, oraz odpowiedniego ocieplenia domu.

Rodzaje i metody ocieplenia domu

ocieplanie budynkówJeszcze 30-40 lat wstecz ocieplenie domu nie było tak istotną kwestią, jak teraz. Niewysokie ceny opału, głównie węgla, sprawiały, że nie oszczędzało się na solidnym grzaniu w budynku. Obecnie odchodzi się od stosowania węgla, jako głównego źródła ciepła, na koszt innych, bardziej ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Zmieniły się również normy dotyczące ciepłochronności ścian. Dziś ogromną wagę przywiązuje się do stawiania budynków energooszczędnych, starając się jak najbardziej niwelować utraty ciepła. Materiały stosowane w budownictwie również się zmieniły i pozwalają na lepszą izolację. Jednak właściciele kilkudziesięcioletnich domów wcale nie są skazani na wysokie rachunki za ogrzewanie. Niemalże każdy dom można ocieplić. Co prawda wiąże się to ze sporą inwestycją. Ta jednak zwraca się stopniowo w czasie, a dodatkowo zdecydowanie podnosi wartość nieruchomości, a za sprawą nowej elewacji poprawia jej wygląd. W przeważającej większości stosuje się zewnętrzne ocieplanie budynków. Dom można też ocieplić od środka, jednak wiąże się to z większymi kosztami, oraz przede wszystkim ze zdecydowanym zmniejszeniem powierzchni użytkowej domu. Natomiast jeśli chodzi o zewnętrzne ocieplanie budynków, mamy do wyboru kilka opcji. Najbardziej popularna to styropian. Jest lekki, prosty w montażu, nie absorbuje wilgoci. Jest to najtańsza metoda izolacji budynku, dlatego też cieszy się największym zainteresowaniem. Zamiast styropianu można użyć wełny mineralnej. Jest niepalna, dzięki elastyczności bardzo łatwa w montażu. Natomiast należy pamiętać, że musi być dobrze zabezpieczona przed wilgocią. Najdroższą, a przez to najrzadziej stosowaną metodą, są pianki (poliuretanowa i polietylenowa). Cechują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, są dźwiękochłonne i odporne na wilgoć.

Dobierając właściwą metodę ocieplenia domu, warto przed rozpoczęciem prac zainwestować w audyt energetyczny. Takie badanie, przeprowadzone przez specjalistyczną firmę, zobrazuje nam dokładnie ile ciepła ucieka z domu, a także wskaże miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas prac ociepleniowych. Projekt termomodernizacji, opracowany na podstawie wyników audytu, pozwoli nam w przyszłości cieszyć się ciepłym domem, przy niewysokich rachunkach za ogrzewanie.