You are currently viewing Sprężyna jako element konstrukcyjny

Sprężyna jako element konstrukcyjny

Sprężyna to jeden z najstarszych elementów konstrukcyjnych, towarzysząca nam od tysięcy lat. Sprężyny służą nam do zabawy, są jednocześnie niezbędnym składnikiem wielu urządzeń mechanicznych a nawet fortepianów i innych urządzeń mechanicznych. Przy wyborze sprężyn, niezależnie od pomysłów na jej wykorzystanie, najważniejszym elementem jest jej jakość wykonania.

Zastosowanie sprężyn w konstrukcji maszyn

czarna sprężyna naciskowaSprężyna, jak wspomniano wcześniej to element konstrukcyjny który towarzyszy nam od bardzo długiego czasu. Są używane głównie jako łącznik – element łączeniowy elementów układu mechanicznego o cechach sprężystych, to znaczy wymagających elastyczności i narażonych na nacisk i duże naprężenia podczas pracy. Oprócz typowym maszyn, sprężyny możemy znaleźć między innymi w przedmiotach codziennego użytku takich jak maszyny, sofy czy materace do łóżek. Niezależnie od planowanego zastosowania sprężyny, musi ona być wyprodukowywana zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi normami wykonania – bez nich wprowadzanie tej części na rynek zgodnie z prawem jest niemożliwe. Sprężyny można więc podzielić ze względu na rodzaje norm, jakie spełniają jak i rodzaj przeznaczenia. Znajdziemy więc między innymi elementy takie jak czarna sprężyna naciskowa, sprężyny dzielone ze względu na warunki jej powstania, to znaczy zwijane na zimo lub gorąco, jak również sprężyny opatentowane według normy PN-EN 10270-1 oraz DIN 17223. Sprężyny są wykonane z różnego rodzaju drutów sprężystych, wykonanych najczęściej z wysokiej jakości stali i mogą mieć różną grubość od 0,2 mm do aż 50 milimetrów. Te elementy konstrukcyjne mogą być również wykonane z innych materiałów, takich jak pręty stopowe. Oczywiście tak znaczne różnice w grubości sprężyn wynikają bezpośrednio z planowanego jej przeznaczenia. Te delikatniejsze mogą być używane wyłącznie do prostszych mechanizmów, typu długopis a te największe do potężnych maszyn o różnym zastosowaniu.

Oprócz przedmiotów codziennego użytku, sprężyny są stosowane jako element konstrukcyjny w rolnictwie, górnictwie, przemyśle spożywczym, maszynowym czy budowlanym. Ze względu na popularność tego elementu obecnie wiele firm zajmuje się produkcją i dystrybucja sprężyn, dzięki czemu nie ma większych problemów w odpowiednie zaopatrzenie się w nie lub wymianę uszkodzonej części.