You are currently viewing Dopasuj grzejnik do ogrzewania

Dopasuj grzejnik do ogrzewania

Już na etapie budowy domu warto zastanowić się nad rodzajem grzejników, jakie mamy zamiar zastosować w naszych wnętrzach. Jest to istotne pod kątem przyszłych rachunków za ogrzewanie, ale nie tylko. Warto aby grzejnik pasował do wnętrza, ponieważ obecnie liczy się zarówno ekonomia pracy, jak i ładny, estetyczny a czasem nawet ozdobny wygląd.

Grzejnik ładny i ekonomiczny

grzejniki konwektoroweKlasyczne ciężkie grzejniki żeliwne, choć w dalszym ciągu są w użytku i posiadają rzeszę zwolenników, powoli odchodzą do lamusa. Dość długo trzymają ciepło, co w zimnych domach ma ogromne znaczenie. Ich wadą natomiast jest dość powolne rozgrzewanie się i utrudniona możliwość regulacji. Nie oszukujmy się, grzejniki żeliwne nie zachęcają swoim wyglądem. Chociaż pomalowane w kolorze ścian, tak aby nie rzucać się w oczy, jakoś wkomponują się w pomieszczenie. Jednak coraz częściej poszukujemy alternatywy i chcemy, aby grzejnik był równie wydajny co ładny, a także idealnie zgrywał się z systemem grzewczym w naszym domu. Coraz częściej można spotkać się z instalowaniem pompy ciepła, jako metody centralnego ogrzewania. Ten sposób, pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych, cieszy się coraz większą popularnością. W modzie jest budowanie domów energooszczędnych, a nawet pasywnych, których koszty utrzymania ograniczane są do minimum. Jednak jeśli mowa o pompach ciepła, pamiętać należy o właściwym dopasowaniu grzejników. Pompy ciepła najlepiej współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Najprościej mówiąc, grzejniki powinny rozgrzewać się do jak najniższej możliwej temperatury, wtedy praca systemu opartego na pompie ciepła jest najbardziej ekonomiczna, jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Przykładem takich grzejników, obok najbardziej efektywnego ogrzewania podłogowego, są grzejniki konwektorowe. Zarówno modele elektryczne, jak i wodne nie osiągają temperatury wyższej niż 60 stopni. Dla porównania: ogrzewanie podłogowe to około 40 stopni, a grzejnik żeliwny rozgrzewa się nawet do ponad 80 stopni. Grzejniki konwektorowe zatem sprawdzą się świetnie w takim zestawie. Ponadto ich obudowy są atrakcyjne wizualnie, wyglądają nowocześnie i znacznie lżej niż klasyczne grzejniki.

Taki grzejnik w domu to nie tylko centralne ogrzewanie. Grzejniki te z powodzeniem można wykorzystać do dogrzewania zimnych pomieszczeń poza sezonem grzewczym, ponieważ istnieją małe przenośne modele, które można ustawić w dowolnym miejscu pokoju. Łatwy montaż, ładny wygląd, a przede wszystkim ekonomia pracy to ich główne zalety.