You are currently viewing Estetyczne i funkcjonalne firany do okna balkonowego

Estetyczne i funkcjonalne firany do okna balkonowego

Naturalnym oraz często spotykanym elementem wystroju mieszkania lub domu są firany. Wybiera się je względem własnych preferencji oraz upodobań. Okno balkonowe jest specyficzne, ponieważ ma niestandardowe duże rozmiary. Wpuszcza do pomieszczenia dużo światła i to przez nie wychodzi się na balkon bądź taras. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania firan do takiego okna?

Jak wybrać firany do okna balkonowego?

nowe firany - okno balkonoweDobierając firany zwraca się dużą uwagę na to jak będą się one prezentowały w danym pomieszczeniu. Nie pełnią one wyłącznie roli dekoracyjnej – ich użycie niesie za sobą znacznie więcej korzyści. Są sytuacje, w których decydujemy się zakupić nowe firany – okno balkonowe jest zazwyczaj największe, sięga aż do podłogi. Wpuszcza ono zdecydowanie więcej światła niż inne rodzaje okien, które znajdują się w budynku – w takim wypadku firany pełnią rolę ochronną przed nadmiernym wdziewaniem się promieni słonecznych do pomieszczenia. Zastosowanie ich pozwoli również zwiększyć uczucie prywatności, co jest dla wszystkich bardzo ważnym aspektem. Sąsiedzi lub przechodnie nie będą wstanie widzieć, co dzieje się we wnętrzu naszego miejsca zamieszkania. Podczas wyboru warto zastanowić się jak często będziemy otwierać balkon i w jaki sposób będzie się to odbywać. To właśnie od częstotliwości zależy jak bardzo będą one narażone na różne zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Firany do okna balkonowego powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością, a tkanina powinna być o wiele trwalsza i odporna na częste czyszczenie. Należy również dostosować odpowiednią długość firan. Nie powinny one stykać się z podłogą, ponieważ bardziej będą narażone na przydeptania, a co za tym idzie szybciej się pobrudzą i uszkodzą. Warto w takim wypadku zakupić je pod konkretny wymiar. Przede wszystkim można je podzielić ze względu na materiał. Są to na przykład firany z woalu, które są wykonane z delikatnego i lejącego się materiału – można go dowolnie upinać oraz drapować. Firany żakardowe wykonane są z poliestru i bawełny i wyróżniają się tym, że nie przepuszczają wiele światła słonecznego, dlatego powinno się je wybierać w sytuacjach kiedy chcemy zaciemnić salon lub jadalnie. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się firanki z tiulu bawełnianego lub jedwabnego. Są one traktowane jako nowoczesne firany. Wybierając konkretny typ firan mamy spory wpływ na modelowanie pomieszczenia.

Oferta firan dla okna balkonowego jest bardzo bogata dzięki czemu łatwo dopasować je do obecnego wystroju wnętrza oraz własnych potrzeb. Dobierając odpowiedni model możemy optycznie zmniejszyć lub powiększyć pomieszczenie. Podczas wyboru warto zastanowić się jaki efekt mamy zamiar uzyskać. Jest to element, który w każdej chwili możemy wymienić, więc jeżeli znudzi się nam dana aranżacja albo uzyskany efekt nie będzie nam pasował to w łatwy i szybki sposób możemy to zmienić.