You are currently viewing Szalunek – zakup czy wynajem?

Szalunek – zakup czy wynajem?

Najważniejszym aspektem podczas prowadzenia prac budowlanych jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Szczególnie jest to ważne w przypadku, gdy prace budowlane wykonuje się na terenie podmokłym lub takim, który grozi obsunięciem. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest postawienie ścianki szczelnej.

Czy wynajmowanie ścianek szalunkowych się opłaca?

wypożyczalnia szalunkówAby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo pracowników na placu budowy, trzeba zabezpieczyć ją za pomocą ścianki szczelnej, czyli konstrukcji która przypomina rusztowanie. Szczególnie jest to ważne w przypadku, gdy prace budowlane mają być wykonywane na terenie podmokłym, lub mającym tendencję do osunięcia. Nie zawsze jednak koniecznie jest zakupienie nowego szalunku. Jest to bowiem drogie, a dodatkowo wymaga znalezienie miejsca na przechowywanie części szalunku po jego zdemontowaniu. W przypadku, gdy szalunek jest wykonany z żelbetonu czy aluminium, znalezienie miejsca do jego przechowywania będzie bardzo trudne. Zakup szalunku to szczególnie mało opłacalna inwestycja w przypadku tych firm budowlanych, które sporadycznie wykonują prace poniżej poziomu gruntu. Dlatego też znaczenie lepszym wyjściem będzie skorzystanie z oferty firm, które oferują wypożyczenie ścianek szczelnych. Wypożyczalnia szalunków działa w praktycznie każdym większym mieście. Firmy takie oprócz samego dostarczenie na miejsce budowy cześć potrzebnych do postawienie szalunku, oferują także usługę jego postawienia. Jest to szczególnie ważne, gdyż jedynie właściwie postawiony szalunek jest gwarancja bezpieczeństwa dla nas, naszych pracowników i przebiegu prac budowlanych. Dodatkowo nie zakłóca to przebiegu prac budowlanych i dotrzymania terminów – w czasie, gdy szalunek będzie wznoszony, nasi pracownicy mogą już wykonywać prace budowlane. Bardzo ważne jest jednak, aby szalunki wynajmować jedynie u profesjonalistów z dużym doświadczeniem. Tylko wtedy możemy mieć bowiem gwarancję, ze szalunek będzie spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa i ze zostanie postawiony sprawnie i szybko.

Najbardziej skutecznym zabezpieczeniem placu budowy są ścianki szczelne. Są one używane szczególnie często w miejscach podmokłych lub mających tendencję do osunięcia. Często jednak bardziej opłacalne niż zakupienie ścianek szczelnych jest ich wynajęcie.