You are currently viewing Jaki styropian wybrać do ocieplania dachu?

Jaki styropian wybrać do ocieplania dachu?

Dach można ocieplić na różne sposoby: wełną mineralną, styropianem, pianką poliuretanową. Wybór technologii zależy od konstrukcji dachu, a także możliwości finansowych i oczekiwań inwestorów. W przypadku dachów płaskich, o niskim kącie nachylenia doskonale sprawdza się styropian przeznaczony do ocieplania stropodachów i podłóg. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału?

Ocieplenie styropianem dachowym

styropian dachowyNajważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru styropianu na ocieplenie dachu jest wartość lambda. Oznacza ona izolację termiczną materiału – im mniejsza jej wartość, tym lepsza termoizolacja. Styropian przeznaczony na dachy oraz posadzki charakteryzuje zdecydowanie większa twardość niż materiałów stosowanych powszechnie do ocieplania ścian. Oznaczona jest ona wartością EPS. Na zwiększoną twardość styropianu dachowego wpływa wyższa gęstość materiału, w porównaniu z tym przeznaczonym na fasadę budynku. W przypadku dachów skośnych należy zadbać o idealne dopasowanie płyt styropianowych do przestrzeni między belkami więźby. Płyty styropianowe do ocieplania dachu i poddasza charakteryzują się zwiększoną elastycznością. Najczęstszym wyborem jest styropian dachowy grafitowy, o podwyższonej izolacyjności termicznej w stosunku do tradycyjnego rozwiązania. Wykorzystując tę metodę z reguły umieszcza się dodatkową warstwę termoizolacyjną pod krokwiami, by uniknąć mostków termicznych. Nowością jest zastosowanie płyt styropianowych z polistyrenu XPS. Są one dość twarde, jednak nie chłoną wody i mają bardzo dobrą izolację termiczną. To świetny wybór na ocieplenie podkrokwiowe. Ciekawą alternatywą jest zastosowanie ocieplenia natryskowego z pianki poliuretanowej. Ta stosunkowo nowa metoda jest jedną z najszybszych metod izolacji. Pozwala także na stworzenie jednolitej warstwy, chroniącej przegrodę przed powstawaniem mostków cieplnych. Inną, często stosowaną metodą ocieplenia dachów skośnych jest oczywiście wełna mineralna.

Wykonanie odpowiedniej termoizolacji budynku jest niezwykle istotne dla zachowania odpowiedniego komfortu cieplnego wewnątrz budynku. Chroni ona także przed pojawieniem się pleśni i grzybów na ścianach. Dobra termoizolacja zmniejszy także zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, wpływając tym samym pośrednio na zmniejszenie kosztów ogrzewania.