You are currently viewing Najlepsze ciągniki do ciężkich ładunków

Najlepsze ciągniki do ciężkich ładunków

Naczepy wielotonowe nie mogły być zamontowane do dowolnego ciągnika, gdyż sama ich wielkość oraz waga powodowały, iż wymagane było zastosowanie pojazdu o ogromnej mocy silnika i stabilności. Do ciężkich naczep stosowane były więc wyłącznie siodłowe ciągniki drogowe, przez wiele osób nie odróżniane od zwykłych pojazdów ciężarowych.

Ciągniki do naczep wielotonowych

ciągniki siodłoweW przeciwieństwie do większości drogowych pojazdów, ciągniki tego typu służyły wyłącznie do przewozu naczep o dużym ładunku, i nie były wykorzystywane w żaden inny sposób. Ich nazwa brała się od zaczepu, do którego mocowana była naczepa, zwanego właśnie siodłem, znajdującego się tuż nad tylną osią pojazdu, na której opierał się cały ciężar naczepy. Nowoczesne ciągniki siodłowe różniły się między sobą zarówno ilością osi, jak i położeniem silnika, choć wizualnie nie posiadały zbyt wielu różnic. Najczęściej spotykanymi są obecnie ciągniki z płaską kabiną, używane zarówno w transporcie dalekozasięgowym jak i lokalnym wielkogabarytowym. Pojazdy z wydłużoną sekcją silnika służą natomiast bez wyjątku do wykonywania tras o największej długości, zazwyczaj posiadając o wiele mocniejsze i wydajniejsze silniki, jak również znacznie wyższą ładowność. Wszystkie ciągniki mają również bardzo przestronne kabiny oraz przestrzeń sypialną dla kierowców, różniącą się wymiarami w zależności od marki i modelu pojazdu, oraz domyślnych długości tras.

Zastosowanie mocowania siodłowego pozwala na wykorzystanie dowolnego rodzaju naczepy, zarówno standardowej, służącej do przewozu towarów, jak i samochodowej czy dowolnego innego rodzaju, pasującego do siodła. Ciągniki siodłowe są więc bardzo uniwersalnymi pojazdami, mogącymi służyć do bardzo wielu zadań, w odróżnieniu od pojazdów ciężarowych ze stałą zabudową.