You are currently viewing Budowa studni głębinowej

Budowa studni głębinowej

 

Studnie kojarzą się przede wszystkim z zabezpieczonymi otworami w ziemi, z których wydobywa się wodę przy pomocy wiaderka zawieszonego na linie lub łańcuchu. Rzeczywiście tak wyglądały stare studnie na wsiach, które obecnie pełnią raczej tylko funkcję dekoracyjną. Nowoczesne studnie mogą mieć podobny wygląd, ale ich funkcjonowanie jest znacznie inne. Przede wszystkim korzystanie ze studni jest o wiele łatwiejsze. Zdecydowanie częściej powstają dziś studnie głębinowe, a nie tak jak kiedyś studnie kopane.

Połączenie studni z pompą głębinową

tanie studnie głębinowe we wrocławiuStudnia głębinowa dociera do znacznie głębszych warstw podłoża. Na takich głębokościach woda podziemna jest krystalicznie czysta i bogata w składniki mineralne. Smak takiej wody zdecydowanie różni się od wody kranowej. Można wykorzystywać wodę studzienną do gotowania, picia, prania, sprzątania, podlewania roślin. Dlaczego warto mieć własne źródło wody na posesji? W ten sposób nie jesteśmy uzależnieni od przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Wiadomo, że czasem zdarzają się przerwy w dostawie wody pitnej. Nieraz takie przerwy mogą trwać nawet cały dzień. Jeśli nie zrobiliśmy zapasu wody, możemy mieć problem. Posiadając studnię, nie ma żadnego kłopotu. Wystarczy włączyć pompę głębinową, która będzie doprowadzać wodę studzienną do domu. Takie tanie studnie głębinowe we wrocławiu wymagają oczywiście przeprowadzania odpowiednich badań. Nie wszędzie da się wykonać taką studnię. Geolodzy muszą najpierw sprawdzić, jaki jest stan hydrogeologiczny działki. Dopiero po sprawdzeniu złóż, możliwe jest wykonanie odwiertu studni głębinowej. Studnie głębinowe mają bardzo prostą budowę. Na pierwszy plan wychodzi oczywiście sama obudowa studni, która ma funkcję zabezpieczającą. Na uwagę zasługuje też głowica, która posiada zasuwę i zawór zwrotny – wszystko po to, by móc kontrolować dopływ wody do gospodarstwa domowego.

Następnie w studni znajdują się rurociąg tłoczny oraz rura osłonowa. Niezwykle ważne są też: pompa głębinowa i oczywiście filtr. Woda ze studni głębinowej zazwyczaj jest zdatna do picia, ponieważ znajduje się ona na dużej głębokości, gdzie nie ma takiego ryzyka zanieczyszczenia jak w przypadku studni kopanych. Koszty stałe w przypadku studni głębinowej ograniczają się tak naprawdę tylko do opłat za energię elektryczną.