You are currently viewing Skorzystanie z zewnętrznej księgowości

Skorzystanie z zewnętrznej księgowości

Prowadzenie księgowości danego przedsiębiorstwa wymaga nie tylko zdolności analitycznego myślenia, ale także doskonałej znajomości przepisów. Z tego też powodu księgowi kończą różne specjalistyczne kursy, które ułatwiają im wykonywanie obowiązków. Bardzo często prowadzą oni swoją własną działalność oferując innym przedsiębiorcom swoje usługi, albo są zatrudnieni na etacie.

Czy warto wynająć księgowego z zewnątrz?

usługi księgowe gdańskWielu mniejszych przedsiębiorców na ogół prowadzi księgowość samodzielnie, albo decyduje się na skorzystanie z usług zewnętrznej firmy. Które z powyższych rozwiązań jest lepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy, czy mamy odpowiednio dużo czasu oraz odpowiednią wiedzę, aby prowadzić to samodzielnie, czy też nie. Skorzystanie z pomocy firmy zewnętrznej w tym zakresie może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nasza firma się ciągle rozrasta, a naszym zadaniem jest wykonywanie innych usług lub kontakt z kontrahentami. Dlatego też skorzystanie z usługi księgowego wyjdzie nas taniej. Jeśli chodzi o profesjonalne usługi księgowe gdańsk oraz wiele miast posiada biura rachunkowe różnej wielkości, które oferują swoim klientom możliwość oddania im do prowadzenia księgowości całej firmy. Niektóre oprócz tego dają także możliwość wykonywania prac związanych ze sprawami kadrowymi, płacowymi, czy nawet rozliczeniami podatkowymi. Ta ostatnia kwestia jest niezwykle skomplikowana, dlatego też wymaga specjalistycznej wiedzy ze strony doradcy podatkowego. Warto jest mieć to na uwadze, gdyż pomyłki w rozliczeniach podatkowych mogą nas drogo kosztować. Nie mniej jednak ceny profesjonalnych usług księgowych niekoniecznie będą wysokie. Wszytko zależy od ilości powierzonych obowiązków. Biuro rachunkowe możemy zaangażować bowiem tylko do niektórych czynności. Dzięki temu opłata będzie niższa.

Biorąc pod uwagę złożoność usług, którymi zajmują się biura rachunkowe warto zwrócić uwagę, czy nasze zlecenia mieszczą się w ich ramach. Niektóre biura rachunkowe mogą odmówić poprowadzenia niektórych zleceń z uwagi na brak specjalistów z danej dziedziny. Na szczęście są to sytuacje niezwykle rzadko spotykane. W związku z tym biura rachunkowe powinny nam pomóc w poprowadzeniu każdej kwestii związanej z księgowością, czy rozliczaniem kontrahentów.