You are currently viewing Niebezpieczny dla zdrowia azbest

Niebezpieczny dla zdrowia azbest

Jednym z dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na naszej planecie jest azbest. Stanowi on ogromne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, powodując liczne choroby, a wśród nich pylicę azbestową, raka płuc i oskrzeli czy międzybłoniaka opłucnej. Azbest to tak zwany cichy zabójca, ponieważ narażony na jego działanie człowiek może nie wykazywać żadnych niepokojących objawów nawet przez 20-30 lat.

Na czym polega utylizacja azbestu?

utylizacja odpadów niebezpiecznychGłównym problemem, jeżeli mowa o azbeście, jest jego charakterystyczna budowa. Ma on budowę włóknistą, a włókna te są długie i bardzo cienkie. One właśnie, dostając się do naszego organizmu, osiadają w płucach, skąd nie mają już możliwości wydostania się. Tam odpowiedzialne są za powstawanie stanów zapalnych, które prowadzą do szeregu poważnych chorób. Materiały azbestowe, same w sobie nie stanowią zagrożenia, jeśli są w nienaruszonym stanie. Pylenie włókiem azbestu zaczyna się wtedy, kiedy zostanie przerwana ciągłość materiału, czyli podczas jego cięcia, kruszenia czy łamania. Nieumiejętne obchodzenie się z tak niebezpiecznymi materiałami może mieć opłakane skutki. Dlatego pamiętajmy, że demontaż i utylizacja odpadów niebezpiecznych to zadanie dla profesjonalistów, nie bierzmy się za to sami. Profesjonalna firma, która na co dzień zajmuje się tego rodzaju pracami, posiada odpowiednie zaplecze, pozwalające na bezpieczne wykonanie usługi. Bezpieczeństwo zapewniane jest zarówno pracownikom, jak i mieszkańcom budynku oraz ich sąsiadom. Przeszkolona ekipa będzie w stanie w bezpieczny sposób zdemontować płyty eternitowe z dachu czy elewacji domu, pociąć je na mniejsze odpady, które pozwolą na ich wygodny transport, oraz właściwie zabezpieczyć miejsce pracy. Nie znając odpowiednich technik demontażu oraz nie posiadając fachowego sprzętu i środków zabezpieczających, możemy zdziałać więcej szkód, niż nam się wydaje, narażając przy tym siebie, rodzinę i okolicznych mieszkańców na zagrożenie zdrowia. Nie wspominając o surowych karach finansowych. Pamiętajmy także, że utylizacja odpadów niebezpiecznych, do jakich należy azbest, ma miejsce jedynie w specjalnie wyznaczonych do tego składowiskach. Zakopanie usuniętego materiału na własnej działce, czy wywiezienie odpadów do lasu to wysoce nieodpowiedzialne i srogo karane zachowanie.

Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto pozbyć się z domu azbestu, odpowiedź jest tylko jedna: oczywiście, że warto. W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców warto zainwestować w nowy dach, szczególnie w przypadku otrzymania dofinansowania na ten cel. Takie dopłaty funkcjonują w całym kraju i bardzo często pokrywają nawet całość kosztów, związanych z demontażem, transportem i utylizacją.