You are currently viewing Otuliny do izolacji rurociągów

Otuliny do izolacji rurociągów

Termoizolacja domu to podstawowy warunek jego ekonomicznego użytkowania. Jeśli jednak chcemy, aby koszty eksploatacji domu były jeszcze mniejsze, powinniśmy zadbać o właściwą izolację wszystkich instalacji. Jest to często pomijany temat, chociaż straty ciepła, których możemy się w ten sposób pozbyć, realnie wpłyną na obniżenie kosztów użytkowania budynku.

Charakterystyka materiałów izolacyjnych rur

izolacja termiczna rurWykonanie izolacji rurociągów z pewnością się opłaci, ponieważ są to miejsca, gdzie bardzo często ucieka ciepło, co powoduje niewydajna pracę całej instalacji. Jakiego materiału wymaga dobra izolacja termiczna rur? To zależy o jakiej instalacji mowa. Inna otulina sprawdzi się w instalacji centralnego ogrzewania, a inna w klimatyzacji czy instalacji chłodniczej. Do dyspozycji mamy szereg materiałów o zróżnicowanych parametrach i właściwościach. W przypadku ekstremalnie wysokich temperatur czynnika płynącego w rurach, wykorzystywana jest otulina z wełny mineralnej lub z wełny szklanej. Te materiały przetrzymają nawet 500 stopni Celsjusza. Dodatkowo nie wchłaniają wilgoci i nie kruszą się. Są to najczęściej wykorzystywane materiały izolacyjne w przemyśle i w kotłowniach. W systemie CO oraz do izolacji rur z ciepłą wodą użytkową sprawdzi się otulina z pianki polietylenowej. Dzięki swojej giętkości, jest łatwa w montażu, można ją wyginać bez ryzyka uszkodzenia. Nieco twardsza jest pianka poliuretanowa, produkowana w kilku odmianach. Ta z kolei jest odporna na działanie środków chemicznych, jednak poddaje się promieniom UV i wilgoci. Zastosowanie znajdują także pianki na bazie kauczuku syntetycznego. Są one odporne na promienie UV, na zmienne temperatury i warunki atmosferyczne. Używane są najchętniej w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Do dyspozycji mamy także dobrze znany styropian. Ten z kolei używany jest do produkcji kształtek, wykorzystywanych w izolacji niektórych elementów instalacji CO. Pamiętajmy, że dobra izolacja termiczna rur musi być dopasowana do instalacji, do grubości przewodów, do temperatury czynnika w nich płynącego oraz warunków zewnętrznych. Może ona nie tylko chronić przed utratą ciepła, ale także przed skraplaniem się pary wodnej, co mogłoby skutkować korozją rur.

Warunkiem odpowiednio działającej izolacji rurociągów jest także poprawne wykonanie prac montażowych. W zależności od użytego materiału, może zaistnieć konieczność wykonania izolacji „na zakładkę”. Jednak ma to sens, ponieważ pozwoli na wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych, odpowiedzialnych za utratę ciepła. Staranność podczas prac izolacyjnych i użycie odpowiednich materiałów zapewni nam opłacalność całej inwestycji.