You are currently viewing Co zrobić aby dobrać odpowiednie siodełko rowerowe?

Co zrobić aby dobrać odpowiednie siodełko rowerowe?

Siodełko rowerowe jest elementem jednośladu, który odpowiada za wygodę jazdy na długich lub krótkich trasach rowerowych. Dzieje się tak dlatego, iż to właśnie na siodełku spoczywa nasz ciężar ciała, a wygodny model siodła w rowerze może stanowić podstawę każdej udanej wycieczki rowerowej. Wiele firm oferuje siodełka, które są przystosowane do różnych aktywności na rowerze. Jakie typy możemy wyróżnić i czym różnią się one od siebie?

Kupno wygodnego siodełka do roweru

wygodne siodło roweroweDobór siodełka rowerowego jest zależny przede wszystkim od jednego parametru – rozstawu kości kulszowych. Każde wygodne siodło rowerowe powinniśmy dobierać, mając na względzie ów wymiar. Dotyczy to zarówno siodełek turystycznych, jak i sportowych. Gdy już wiemy jaką szerokość siodełka musimy kupić, możemy skupić się na analizie oferty rynkowej. Producenci mogą oferować nam siodełka, które posiadają pręty i konstrukcje karbonowe, a także są wykonane z niezwykle lekkich tworzyw. Tego typu produkty idealnie nadają się do rowerów szosowych i górskich, gdzie jednym z najważniejszych aspektów jest ogólna waga roweru. W wielu wypadkach siodełka tego typu są zaprojektowane tak, aby mimo swojej wagi były wygodne i nie powodowały obtarć i bólu. Producenci siodełek kierują swoją ofertę także do tych rowerzystów, którzy oczekują maksymalnego poziomu wygody podczas jazdy. Dlatego kupują oni na przykład modele, wyposażone w wypełnienie żelowe. Tego typu siodełko jest niezwykle komfortowe na długich trasach, a wielogodzinna jazda na rowerze nie niesie ze sobą nieprzyjemnych doznań. Wiele typów siodełek to także modele z elastomerami i elementami amortyzującymi drgania. Są one używane nie tylko do jazd turystycznych po drogach publicznych, ale mogą także być stosowane w przypadku jazdy rowerami górskimi. Siodełka owe eliminują nieprzyjemne drgania podczas szybkiej jazdy po lesie.

W wielu wypadkach siodełko dobrane w odpowiedni sposób, zapewni komfort jazdy każdym rowerem. Wiele rowerów jest wyposażanych w wysokiej klasy siodełka przez producentów. Jednak jeżeli fabryczne siodełko nam nie odpowiada, możemy dobrać do naszej jazdy model, który zapewni bardzo przyjemne doznania, podczas jazdy rowerem. Dobre siodełko może zachęcić do jazdy rowerem także osoby, które nie czuli się wcześniej komfortowo podczas jazdy.