You are currently viewing Jak zabezpieczyć dom przed uderzeniem piorunów?

Jak zabezpieczyć dom przed uderzeniem piorunów?

W naszym klimacie w okresie letnim bardzo często występują silne i gwałtowne burze. Powstają one na skutek zetknięć zimnych i ciepłych frontów powietrza. Burza może przyjść nagle i niespodziewanie, a towarzyszące jej wyładowania atmosferyczne są groźne dla ludzi, ale również dla domów, w których mieszkają. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie domów przed uderzeniem piorunów. Służą temu piorunochrony, które wyładowania przenoszą do uziemienia.

Piorunochrony to inaczej instalacja odgromowa

instalacje odgromowe krakówW wielu małych miejscowościach wyładowania atmosferyczne ściągane są przez transformatory. Przyjęło się powszechnie uważać, że są one wystarczającym zabezpieczeniem okolicznych domów na wypadek uderzenia pioruna. To myślenie jest jednak błędne, ponieważ natura może być nieobliczalna a piorun może uderzyć w każdy obiekt. Dlatego właśnie najlepiej znaleźć firmę, która wykonuje kompleksowe instalacje odgromowe Kraków jest miastem, w którym na ochronie przed piorunami naprawdę dobrze się znają. Tylko i wyłącznie profesjonalnie wykonana instalacja odgromowa gwarantuje pełne bezpieczeństwo mieszkańcom domu, na którym jest zrobiona. Jej projektowaniem oraz montażem zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy. W każdej instalacji najważniejsze są zwody i uziom. Choć te pojęcia wydają się obce to w praktyce są dobrze znane każdemu. Zwody to bowiem nic innego jak właśnie piorunochrony, które rozciąga się na całej długości dachu. Uziom to nic innego jak uziemienie, czyli specjalna instalacja wykonana kilka metrów pod ziemią. Ściąga ona wyładowania atmosferyczne i w bezpieczny dla domu sposób rozprowadza je do gruntu. Koszty takiej instalacji wynoszą kilka tysięcy złotych, ale jest to wydatek konieczny. W domach, które dopiero się budują, taką instalację można wykonać już po wykończeniu elewacji.

Jeśli chce się być bezpiecznym w trakcie burzy to trzeba w to bezpieczeństwo zainwestować. Nie ma co liczyć, że pobliski transformator jest jego stuprocentową gwarancją. Piorun może spowodować poważne zniszczenia w pokryciu dachowym. Dla bezpieczeństwa konieczne jest wykonanie profesjonalnej instalacji odgromowej. Zwody odprowadzają wówczas energię elektryczną z pioruna głęboko do ziemi. Dzięki temu wyładowania rozchodzą się w gruncie co sprawia, że podczas burzy można czuć się bezpiecznie.