You are currently viewing Gdzie znajdziemy produkty bez glutenu?

Gdzie znajdziemy produkty bez glutenu?

 

Obecnie już każdy wie, czym jest nietolerancja glutenu, jakie ma objawy i jak sobie z nią skutecznie radzić. Nie jest to już temat tabu i dlatego branża spożywcza jest również świetnie przygotowana dla wszystkich klientów z tą przypadłością, aby móc jak najbardziej uprościć im codzienne funkcjonowanie. Jakie produkty bezglutenowe znajdziemy w sklepach?

Oznaczenie żywności bezglutenowej

żywność bezglutenowa dla alergikówKażda osoba w przypadku nietolerancji glutenu lub choroby celiakii powinna przestrzegać diety bezglutenowej. Gluten to białko, które występuje w zbożach oraz w produktach je zawierających. Obecnie każda żywność bezglutenowa dla alergików oznaczona jest specjalnym symbolem – przekreślony kłos pszenicy. W sklepach mamy szeroki wybór tego rodzaju produktów, a co więcej utworzone są nawet specjalne regały, gdzie wszystko znajduje się w jednym miejscu i jest proste w znalezieniu dla klienta. Pośród nich można wyróżnić produkty bezglutenowe takie jak pieczywo (np.: chleb gryczany, mleczny), makarony, a także ciastka i ciasta. U alergików po zjedzeniu glutenu może wystąpić reakcja objawiająca się najczęściej pokrzywką, wodnistym katarem, biegunką, natomiast u dzieci – zaostrzeniem zmian atopowych skóry. Chcąc rozpocząć skuteczne leczenie tej przypadłości, należy wyeliminować gluten z diety. Na szczęście będąc alergikiem, nie ma jednak konieczności stosowania bardzo ścisłej diety bezglutenowej przez całe życie, jedynie w przypadku choroby genetycznej celiakia. Jednak, aby wprowadzić stosowanie diety, należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Coraz częściej wiele osób decyduje się na dietę bezglutenową, stała się bardzo popularna, ponieważ wielu uważa ją za zdrowszą, a nawet o działaniu odchudzającym. Ważne, aby zaznaczyć, że dieta ta nie wpływa niekorzystnie na organizm osób zdrowych i nie powoduje wzrostu masy ciała pod warunkiem, że jest prowadzona umiejętnie.

Podczas kupowania żywności niezawierającej glutenu niezależnie czy jest ona w wyznaczonym miejscu na półce lub kupiona w specjalnym sklepie, należy dokładnie czytać etykiety, ponieważ gluten może być ukryty. Do wielu produktów spożywczych dodawane są produkty zbożowe, dlatego mogą być one łączone na różnych etapach produkcji. Najważniejsze, aby dbać o zdrowie, które powinno być dla nas najważniejsze.