You are currently viewing Zalety liści kolendry

Zalety liści kolendry

 

Każda przyprawa ma swój charakterystyczny smak i zapach. Nie każda jest doceniana i lubiana, mamy swoich faworytów wśród ziół, które dodajemy do wszelkich potraw. Są one na pewno niezbędne, ponieważ nadają niepowtarzalny aromat- każda potrawa przez nas sporządzana powinna być odpowiednio doprawiona, tylko wtedy może skraść podniebienia naszych gości. 

Potrawy z liśćmi kolendry

liść kolendrySą takie przyprawy, które są bardzo intensywne i mają swoich zwolenników i przeciwników ale nikt nie pozostaje obojętny na ich aromat. Taki właśnie jest liść kolendry, który jest naprawdę specyficzną przyprawą, jednak ma znacznie więcej swoich ,,fanów”/Liść kolendry jest bliskim ,,kuzynem” pietruszki ale smak i zapach na pewno ma niepowtarzalny. Kolendra jako przyprawa użytkowana jest w różny sposób- wykorzystuje się zarówno jej liście jak i nasiona. Liście kolendry stosuje się zazwyczaj suszone, jednak coraz więcej osób sadzi kolendrę obok pietruszki i stosuje ją ,,na świeżo”. Wiele osób nie stosuje tej przyprawy tylko dlatego, że ,,zraziło” się jej intensywnym aromatem i smakiem. Faktycznie, gdy dodamy jej stosunkowo więcej, niż w przepisie, potrawa przybiera bardzo charakterystyczny smak. Jednak dodając jej odpowiednią ilość sprawimy, że nasza potrawa będzie wyjątkowa. Przyprawa przypomina co prawda pietruszkę, jednak jej smak jest dużo bardziej wyjątkowy i niepowtarzalny. Dodawać możemy ją tak naprawdę do każdej potrawy. Poza oryginalnością smaku posiada jeszcze wiele pozytywnych cech wpływających na nasze zdrowie. Zioło bogate jest w cenne witaminy i minerały, dlatego stosowane było już od najdawniejszych czasów. Można ją dodać do zup ale i przyrządzić z niej aromatyczny sos. Co prawda, suszone zioło nie da takiego smaku i aromatu co świeże, ale zazwyczaj dużo łatwiej dostać wersję suszoną- obecnie prawie w każdym sklepie możemy ją nabyć i cieszyć się aromatycznymi daniami.

Potrawy, aby smakowały każdemu powinny być przyprawione w odpowiedni sposób. W dzisiejszych czasach lepiej jest dodać czegoś mniej, niż przesadzić, ponieważ wolimy żywność mniej przetworzoną, z mniejszą ilością dodatków i przypraw. Jest to tendencja prawidłowa, która powinna się utrzymywać. Przede wszystkim zmierzamy w stronę zdrowia i poprawy naszego stylu życia.

Zainteresowany? Zajrzyj na: kociolek-smakow.pl