You are currently viewing Czym jest wycinarka plazmowa CNC?

Czym jest wycinarka plazmowa CNC?

Cięcie materiału przy pomocy łuku plazmowego. Brzmi jak opis z książki science fiction? Nic bardziej mylnego. To technologia, która wykorzystywana jest od wielu lat. A precyzyjniej – od lat 50-tych XX wieku. Dzięki tej technologii obróbka materiałów jest znacznie prostsza i szybsza. To z kolei pozwala zwiększyć efektywność produkcji. Obróbka z wykorzystaniem łuku plazmowego dotyczy obecnie każdego materiału, który przewodzi prąd. Cięcie plazmowe jest więc niezwykle uniwersalne.

Szybsza produkcja dzięki wycinarce CNC

wycinarki plazmowe cncZastanawiasz się pewnie na czym tak właściwie polega proces cięcia plazmą? Arkusz materiału umieszczany jest na powierzchni roboczej i wypalany po wgraniu programu cięcia do sterownika. Wszelkie ruchy wykonane przez wycinarkę plazmową są niezwykle precyzyjne i odpowiadają wcześniej wgranemu programowi. Brzmi banalnie prosto? I tak właśnie jest. Jedyną umiejętnością jaką musi posiadać osoba zajmująca się obróbką to wiedza na temat samej maszyny. Nie obróbki czy sposobów gięcia. Operator musi przejść odpowiednie szkolenia, aby odpowiadać za sterowanie wycinarką. Mimo to maszyna jest prosta w obsłudze, a szkolenie wynika z konieczności zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa.  Obróbkę dowolnych materiałów umożliwiają wycinarki plazmowe cnc, zwane również obrabiarkami. Składa się ona ze stołu sterowanego numerycznie lub pilotem sterowniczym; agregatu plazmowego oraz systemu zaopatrzenia agregatu plazmowego w gaz plazmowy. Większość modeli wyposażona jest w system, w którym istnieje możliwość zaznaczenia grubości ciętej blachy i wymiaru arkusza. Po wprowadzeniu danych zautomatyzowane sterowanie dobierze odpowiednie natężenie na podstawie tabel technologicznych. Jest to ogromne udogodnienie dla zakładów produkcyjnych. Parametr, który wpływa na temperaturę oraz energię łuku plazmowego to amperaż urządzeń plazmowych. 

Wycinarki plazmowe CNC  to ogromny postęp w branży produkcyjnej. Pozwalają one na cięcie nawet do 15m materiałów w minutę. Brzmi nieźle, co? Jeżeli posiadasz zakład produkcyjny – nie wahaj się. Dzięki takiemu urządzeniu odniesiesz ogromne korzyści. Precyzja cięcia, zautomatyzowane procesy, zmiana ustawień w zależności od indywidualnego projektu – to tylko początek długiej listy zalet wycinarek plazmowych CNC.