You are currently viewing Jakie materiały izolacyjne są najskuteczniejsze?

Jakie materiały izolacyjne są najskuteczniejsze?

To w jaki sposób odizolujemy dom, czy tez zakład pracy, może bardzo wpływać na wygodę jego eksploatacji. Skuteczna izolacja termiczna pozwoli przede wszystkim zwiększyć trwałość budynku, oraz znacznie ograniczyć wysokość rachunków. Obecnie do izolacji z tego względu używa się nowoczesnych, wielowarstwowych płyt.

Ile warstw mają płyty PIR?

aluminiowe płyty izolacyjne pirJeżeli mieszkańcy jakiegoś domu muszą zapłacić bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie, lub też za elektryczność latem zazwyczaj oznacza to, ze nie zadbano o odpowiednią izolacje termiczną budyniu. Obecnie do izolacji termicznej bardzo przykłada się dużo uwagi, bo pozwala to nie tylko ograniczyć straty ciepła zimą, ale także nagrzewania się budynku latem. Lata w Polsce z roku na rok stają się coraz bardziej upalne, przez co coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, z której korzystanie jest bardzo kosztowne. Tymczasem dbając o skuteczną izolację montaż klimatyzacji może nie być konieczny. Takim wyjątkowo skutecznym materiałem izolacyjnym są aluminiowe płyty izolacyjne PIR. Płyty te swoją wysoka skuteczność izolacyjną uzyskują dzięki temu, że składają się z kilku warstw, a nie z jednej, jak w przypadku na przykład styropianu czy też wełny  mineralnej. Środkowa warstwa tych płyt jest wytworzona z wyjątkowo odpornej i sztywnej pianki poliuretanowej, a dwie zewnętrzne warstwy to zaś aluminiowa folia. Aluminium bowiem, jak wiadomo, jest w stanie bardzo skutecznie zapobiegać przedostawaniu się ciepła przez ściany dzięki temu że niejako  je „odbija”. Poliuretan zaś cechuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co sprawia że płyty PIR są obecnie jednym z najskuteczniejszych materiałów termo-izolacyjnych. Co więcej, ich lekkość oraz niewielka grubość sprawia, że można przy ich pomocy izolować nie tylko ściany danego budynku, ale także i sufity czy podłogi. To z kolei jest możliwe dzięki temu, że płyty PIR umożliwiają swobodne, jednokierunkowe przepuszczanie cząsteczek pary wodnej, przez co stosowanie płyt PIR nie jest równoznaczne z groźbą gromadzenia się wilgoci w danym budynku.

Jeżeli zależy nam na jak najniższych opłatach za ogrzewanie i elektryczność, powinniśmy zadbać o skuteczną izolacje termiczną budynku. Ważne, by materiały które zastosujemy posiadały bardzo wysoką skuteczność izolacyjną. Ważne jest również, aby umożliwiały swobodny odpływ wilgoci.