You are currently viewing Zdrowa produkcja soków

Zdrowa produkcja soków

Nasz organizm w przeważającej części składa się z wody, którą trzeba stale uzupełniać. Można to robić na wiele sposobów, ale zawsze warto wybierać te zdrowe. Płyny możemy uzupełniać pijąc wodę mineralną lub źródlaną, soki albo jedząc zupy. Najlepsze są soki, jeżeli chodzi o wartość dodaną, czyli zawartość witamin i minerałów.

Jak są produkowane soki owocowe?

nowoczesna produkcja soków owocowychIdąc do dowolnego sklepu spożywczego na półce z napojami znajdziemy przede wszystkim wody mineralne, napoje słodzone znanych marek oraz soki. Warto zwrócić uwagę na ostatnią pozycję, ponieważ sok nie jest równy sokowi. Choć ich opakowania mogą wyglądać łudząco podobnie, to w ich składzie znajdziemy przeróżne pozycje. Najlepsze są soki całkowicie naturalne, które nie zawierają niczego więcej poza dojrzałymi owocami, ale ich jest akurat najmniej. Najwięcej znajdziemy soków dosładzanych cukrem, z dodatkiem wody czy nawet konserwantów. Takich soków lepiej unikać, ponieważ mają one niewiele wspólnego z prawdziwymi sokami. Nowoczesna produkcja soków owocowych zakłada ich wytwarzanie poprzez tłoczenie całych owoców na zimno. Dzięki takiej technice, uzyskiwany sok zawiera wszystkie cenne składniki, ma naturalny smak i barwę. Co prawda produkcja takich soków jest znacznie bardziej czasochłonna niż ogólnie dostępne soki z przecierów czy soków zagęszczonych, ale za to są one zdrowe. Z każdym rokiem systematycznie wzrasta ilość klientów wybierających właśnie takie soki, gdyż wolą oni zapłacić za nie nieco więcej, ale otrzymać produkt pełnowartościowy z wyższej półki. Soki tłoczone na zimno nie zawierają w sobie niczego poza owocami i naturalnie w nich występujących cukrach. Sprzedawane są w postaci plastikowych lub szklanych butelek albo w kartonach. Można je spożywać bezpośrednio z pojemników, albo przelewać do szklanek. Tak produkowane soki są najlepsze na rynku.

Nowoczesny sposób produkcji soków skupia się przede wszystkim na naturalnym pozyskaniu soku bez utraty cennych witamin i minerałów. Takie soki mogą być świeżo wyciskane i sprzedawana z jednodniową datą ważności albo pasteryzowane, przez co można je przechowywać nawet przez dwanaście miesięcy. Dobry sok na pewno będzie pozyskiwany w naturalny sposób i nie będzie zawierał żadnych zbędnych składników w postaci wody czy cukru.