You are currently viewing Właściwe cięcie róż ogrodowych

Właściwe cięcie róż ogrodowych

Cięcie róż  jest zabiegiem niezbędnym, który pozwala na utrzymywanie roślin w odpowiednim kształcie, a także na usunięcie martwych czy chorych pędów. Ma pozytywne oddziaływanie na wzrost róż oraz na obfite kwitnienie. Zaniechanie cięcia może spowodować nadmierny wzrost pędów, zbyt duże zagęszczenie oraz docelowo coraz słabsze kwitnienie. Z tego powodu warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy prawidłowo przycinać róże.

Metody przycinania róż ogrodowych

cięcie różcięcie róż ogrodowychCięcie róż ma wpływ na wielkość, liczbę kwiatów oraz porę kwitnienia. Krzewy, które są słabiej przycinane, kwitną wcześniej i będą mieć więcej kwiatów. Jednocześnie będą one drobne, natomiast same pędy słabsze oraz krótsze. Warto dbać o odpowiednie cięcie różcięcie róż ogrodowych. Technika uzależniona będzie przede wszystkim od rodzaju krzewu oraz jego wieku. W przypadku róż wielokwiatowych oraz piennych niezbędne jest coroczne cięcie, w przypadku innych grup można je ciąć rzadziej. Należy starać się, aby miejsce cięcia było skośne, około pół centymetra do centymetra nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony. Należy wycinać pędy słabe, uszkodzone przez mróz, złamane oraz chore. Dodatkowo sekator powinien być bardzo ostry, ponieważ jedynie taki zapewni gładką przestrzeń cięcia. W przypadku róż wielokwiatowych  grube pędy należy skracać do wysokości 20 do 30 centymetrów, koniecznie pozostawiając od czterech do sześciu oczek na pędzie. Cienkie należy przycinać na wysokości od piętnastu do dwudziestu centymetrów, pozostawiając od dwóch do czterech oczek. Słabe pędy należy wycinać zaraz przy korzeniu. Róże rabatowe należy przycinać nieco wyżej, natomiast słabych pędów się nie wycina w tym przypadku. Natomiast w przypadku róż pnących pierwsze cięcie przeprowadza się dopiero w czwartym roku, aby pozostawić po trzy do pięciu pędów stanowiących podstawę rośliny.

Właściwe przycinanie róż ogrodowych będzie przekładało się nie tylko na kwitnienie, ale na zdrowy wzrost roślin. Z tego powodu warto uzyskać wiedzę, w jaki sposób należy przycinać poszczególne rodzaje róż, w tym róże wielokwiatowe, róże rabatowe, róże pnące, róże okrywowe, róże pienne, a także miniaturowe. Te ostatnie należy przycinać na około piętnaście do dwudziestu centymetrów nad ziemią. Zapewni to piękny wzrost róż i ich długotrwałe kwitnienie.