You are currently viewing Zastosowanie natrysków w budownictwie

Zastosowanie natrysków w budownictwie

Stosowanie metody natryskowej obejmuje coraz większą przestrzeń prac remontowo-budowlanych. Natryski, w porównaniu z tradycyjnymi pracami, dużo bardziej skracają czas remontu czy budowy, pozwalają na dużo większą dokładność podczas nakładania materiału, a czasem pozwalają całkiem dobrze zaoszczędzić. Co możemy nakładać natryskowo i jakie tego zalety?

Natryskiwanie betonu i innych materiałów

beton natryskowyPierwsze, co nasuwa się na myśl, to izolacje natryskowe. Z użyciem specjalnego agregatu i z wykorzystaniem pianki poliuretanowej można bardzo szybko i skutecznie ocieplić niemal cały dom. Pianka PUR wykorzystywana jest do izolacji niemal każdej powierzchni, począwszy od fundamentów, kończąc na dachu budynku. Główną zaletą tej metody jest szybkość prowadzenia prac, poddasze o powierzchni użytkowej można ocieplić w kilka godzin. Zaletą tej metody jest także wykorzystanie nowoczesnego i superciepłego materiału, jakim jest właśnie pianka PUR, która wśród materiałów izolacyjnych jest jednym z liderów. Innym przykładem natrysków jest beton natryskowy. Tą metodę nakładania betonu wykorzystuje się coraz częściej w wielu obszarach. Przykładem może być renowacja obiektów zabytkowych, budowa obiektów sportowych, zabezpieczanie wykopów, wykonywanie okładzin w konstrukcjach nadziemnych i podziemnych, takich jak tunele czy komory, wzmacnianie konstrukcji żelbetowych. Beton natryskowy ma podstawową zaletę nad betonem lanym, a jest to czas pracy. Jest to metoda znacznie szybsza od tradycyjnej, a ponadto pozwala na duże oszczędności finansowe, do natrysków bowiem nie będą potrzebne szalunki. Kolejną zaletą jest dokładność prac i możliwość dotarcia w najbardziej niedostępne miejsca, co pozwala na wykonanie elementów o skomplikowanych kształtach. W tego rodzaju pracach nie będzie również konieczności używania ciężkiego sprzętu, co jest kolejną zaletą i oszczędnością. Za pomocą natrysków nałożymy także tynk. Tutaj również główną zaletą jest oszczędność czasu i energii, a praca podczas tynkowania domu może być wykonywana przez jedną osobę. Dużo prościej w ten sposób nanosić ewentualne poprawki, które po wyschnięciu nie będą widoczne.

Natryski do bardzo popularna metoda nanoszenia przeróżnych materiałów w budownictwie. Jest to sposób bardzo szybki, prosty, a przede wszystkim precyzyjny. Daje także dużo więcej możliwości do realizowania nietypowych projektów, których nie wykonamy tradycyjnymi metodami.