You are currently viewing Gdzie stosuje się łożyska?

Gdzie stosuje się łożyska?

Łożyska stosuje się we wszystkich urządzeniach, które wykonują jakiś ruch. Możemy znaleźć je w wielu urządzeniach codziennego użytku, takich jak zabawki, wózki, samochody, elektonarzędzia, narzędzia ogrodnicze. W przemyśle, gdzie większość stosowanych maszyn wykorzystuje działanie łożysk, muszą być one dostosowane do warunków pracy.

Rodzaje łożysk przemysłowych

łożyska przemysłowe ze śląskaZasada działania łożyska jest prosta. Łożysko łączy ruchome elementy, umożliwiając im swobodne poruszanie się poprzez równoważne rozłożenie sił działających na poszczególne części układu. Bez łożyska, ruchome części konstrukcji uległyby zbyt szybkiemu zużyciu. Wielu przedsiębiorców wybiera łożyska przemysłowe ze śląska, który jest industrialną stolicą Polski. W przemyśle łożyska stosuje się w takich maszynach i urządzeniach jak tokarki i frezarki, które obecnie są filarem światowego przemysłu, wykorzystuje się je przy produkcji większości towarów dostępnych na rynku. Łożyska ze względu na materiał, z którego zostały wykonane dzielą się na kilka kategorii i mają różne zastosowania. Łożyska ceramiczne cechują się szerokim zakresem temperatur pracy od -50 do 1350 stopni Celsjusza. Dzięki temu można je stosować w przemyśle hutniczym i metalurgicznym, gdzie mają styczność z naprawdę wysokimi temperaturami. Kolejną ich zaletą jest niemagnetyczność, dzięki której nie zakłócają pola magnetycznego, na przykład w urządzeniach medycznych i elektronicznych. Łożyska polimerowe sprawdzają się świetnie wszędzie tam, gdzie nie można zastosować łożysk z metalowymi kulkami, które występują również w łożyskach ceramicznych. Są odporne na korozję spowodowaną kontaktem z wodą i innymi czynnikami atmosferycznymi, zatem wykorzystuje się je w przemyśle morskim, oraz wszędzie tam, gdzie do czyszczenia maszyn wykorzystuje się wodę. W maszynach mających kontakt z wodą można stosować także łożyska ze stali nierdzewnej, które mogą pracować w wyższych temperaturach, niż łożyska polimerowe.

W przemyśle chemicznym najczęściej stosuje się łożyska z tworzyw sztucznych, ze względu na ich odporność na działanie substancji żrących, takich jak kwasy i zasady. Łożyska ceramiczne, z tworzyw sztucznych i polimerowe nie wymagają stosowania środków smarnych, ponieważ posiadają właściwości samosmarowne. W pozostałych należy dobrać odpowiednie smary.