You are currently viewing Wybieramy trwały rodzaj elewacji

Wybieramy trwały rodzaj elewacji

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad tym, czy warto robić w takim wypadku elewację wentylowaną. Odpowiedź wydaje się jednoznaczna, ponieważ elewacje wentylowane mają wiele zalet. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach najlepiej sprawdzają się elewacje wentylowane oraz kiedy korzyści z nich płynące będą dla nas najistotniejsze. Dzięki temu podejmiemy w pełni świadomą decyzję odnośnie montażu.

Zastosowanie trwałych elewacji wentylowanych

trwałe alucobond elewacjeTo właśnie na budynkach mieszkalnych szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest wykonywanie elewacji z płyt. W takich wypadkach możliwe jest skorzystanie z pełni zalet płynących z tego rozwiązania. Jedną z pierwszych zalet jest fakt, iż w budynkach z wykonaną elewacją wentylowaną dobrze się mieszka. Powodują one tworzenie się miłej atmosfery w środku, co wynika z mniejszego poziomu nagrzewania oraz wychładzania się. W efekcie nie występują skoki temperaturowe, które są powodowane warunkami atmosferycznymi na zewnątrz. Oprócz tego w budynkach z elewacją wentylowaną nie występuje wewnątrz wilgoć, a co za tym idzie, nie wytwarzają się pleśń i grzyby tak szkodliwe dla mieszkańców. Warto zdecydować się na trwałe alucobond elewacje. Wymienione wyżej właściwości są osiągane przez budynki ze względu na fakt, że pod założoną okładziną zewnętrzną wykonaną z płyty  występuje przestrzeń wentylacyjna, określana mianem komina wentylacyjnego. Zazwyczaj ma on szerokość od dwóch do trzech centymetrów i w tej przestrzeni stale występuje cyrkulacja powietrza. W przypadku, kiedy na zewnątrz jest wysoka temperatura, a promienie słoneczne nagrzewają ściany budynku, nagrzaniu ulega wyłącznie płyta elewacyjna. Ciepło w ten sposób nie przedostaje się do izolacji termicznej budynku. Natomiast w przypadku niskich temperatur proces odbywa się odwrotnie. Zimne powietrze nie dociera do izolacji termicznej, a jedynie kumuluje się na zewnętrznej części płyty.

Dodatkową zaletą płyt elewacyjnych jest eliminacja skraplania pary wodnej występującej po wewnętrznej stronie ścian zewnętrznych budynków. Wilgotność jest wywiewana pod płytą. Pozwala to na uniknięcie procesu kondensacji pary wodnej i zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Powoduje to, iż mieszkańcy domów jednorodzinnych, które posiadają elewację wykonaną z płyt elewacyjnych, mają o wiele lepsze warunki do mieszkania.