You are currently viewing Objawy po ukąszeniu kleszcza

Objawy po ukąszeniu kleszcza

Gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie powyżej zera to wówczas bardzo chętnie decydujemy się na odbywanie długich spacerów. Nie brakuje również amatorów wypraw w plener. W takim wypadku należy jednak być bardzo ostrożnym. Wraz z budzącą się do życia przyrodą, na wiosnę również uaktywniają się kleszcze, które mogą w niektórych przypadkach stanowić dla nas spore zagrożenie.

Jak rozpoznać ukąszenie kleszcza?

ukąszenie kleszcza objawyKleszcze to bardzo małe pajęczaki, które prowadzą życie pasożytnicze. W trawie i liściach oczekują one na swoje ofiary, z których piją krew. Ofiarami kleszczy najczęściej padają ssaki. W związku z tym również i ludzie znajdują się w gronie potencjalnych ofiar. Niejednemu z nas przytrafiło się zapewne ukąszenie kleszcza objawy po takim ukąszeniu zaczynają się już po kilkudziesięciu minutach. Pierwszym z objawów po ukąszeniu przez kleszcza jest intensywne swędzenie. Podczas samego ukąszenia nie będziemy nic czuć ponieważ kleszcze aplikują małą ilość substancji przeciwbólowej. Dopiero po jakimś czasie zacznie się swędzenie. W przypadku kleszczy, które są nosicielami boreliozy jest dodatkowo tak, że po ukąszeniu przez nie pojawia się na ciele rumień. Często określany jest on jako rumień wędrujący. Jeśli dostrzeżemy taki objaw to należy jak najszybciej zgłosić się z tym do lekarza. Pojawienie się rumienia może świadczyć o zarażeniu się boreliozą.

Ukąszenia kleszcza nie sposób nie zauważyć. Jednak zdarza się niekiedy tak, że pierwsze objawy będziemy odczuwać dopiero po kilku godzinach od ukąszenia. Chodzi o to, że kleszcze wybierają sobie na naszym ciele takie miejsca gdzie jest dla nich najbezpieczniej. W związku z tym dostrzeżenie kleszcza pod pachami czy pod kolanami może być dość trudne i dopiero zauważymy pasożyta gdy pojawi się swędzenie.