You are currently viewing Funkcjonalne kasy fiskalne

Funkcjonalne kasy fiskalne

Każdy, kto decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej musi się liczyć z ciążącymi na nim obowiązkach. Najważniejsze dotyczą prowadzenie, a dokładniej rejestrowania sprzedaży. W branży handlowej i usługowej przeważnie służy do tego urządzenie fiskalne, które musi posiadać odpowiednie uprawnienia.

Jaką kasę wybrać do firmy?

kasy fiskalne - olsztynJeżeli jesteśmy na etapie otwierania salonu fryzjerskiego, warsztatu samochodowego, sklepu spożywczego czy firmy przewozowej, to warto zawczasu udać się do właściwego Urzędu Skarbowego i zgłosić planowany zakup kasy oraz ewentualną ich ilość i miejsce, gdzie będą zainstalowane. Jest to pierwszy obowiązek jaki musimy dopełnić, czyli zgłoszenie kasy fiskalnej do skarbówki. Jeżeli chcemy kupić niedrogie kasy fiskalne – Olsztyn jest miastem, w którym znajdziemy je w atrakcyjnych cenach. Przede wszystkim w sprzedaży dostępne są kasy stacjonarne, które wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania oraz mobilne, posiadające wbudowany akumulator, zatem mogą działać w dowolnym miejscu przez wiele godzin. W ramach obu rodzajów, wyróżniamy jeszcze kasy online, które posiadają specjalny moduł do zdalnego łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas, prowadzonym przez odpowiedni wydział Urzędu Skarbowego. Od dwa tysiące dwudziestego roku systematycznie jest poszerzana lista branż, które muszą się zaopatrzyć właśnie w taki model kasy, ponieważ automatycznie przesyła ona niezbędne raporty fiskalne do Centralnego Repozytorium Kas, które stanowi pewnego rodzaju bazę danych o przedsiębiorcach. Jeżeli już wybierzemy optymalny model kasy do rejestrowania sprzedaży, to czas na jej fiskalizację, której najczęściej dokonuje serwisant w momencie montażu i konfiguracji urządzenia w firmie. W trakcie pracy kasy fiskalnej, trzeba archiwizować raporty fiskalne oraz raz na dwa lata wykonywać jej przeglądy techniczne.

Wybór najlepszej kasy fiskalnej nie jest prosty, bo w sprzedaży znajdziemy jej dziesiątki modeli. Różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim parametrami technicznymi, pojemnością bazy danych,  systemem pracy czy ilością wyświetlaczy. Trzeba pamiętać, że na zakup pierwszej kasy przysługuje każdemu przedsiębiorcy dofinansowanie w wysokości do siedmiuset złotych, zatem to spora ulga, gdyż ceny kas zaczynają się od około tysiąca złotych.