You are currently viewing Nagłośnienie o dużej mocy

Nagłośnienie o dużej mocy

Od kilku lat mam okazję pracować w dużym biurze architektonicznym, w którym nabywam naprawdę sporo doświadczenia. Od samego początku zostałam rzucona na głęboką wodę, bo przydzielono mnie do działu realizującego projekty na galerie handlowe. Wiele się nauczyłam na temat budowy i urządzania takich kolosalnych budynków. Na przykład na temat tego, w jaki sposób są w nich wykorzystywane najnowsze technologie. Będąc w galerii nikt się bowiem nad tym specjalnie nie zastanawia.

Nagłośnienie galerii handlowej

mocne nagłośnienie 100vChyba nie ma galerii handlowej, w której z głośników cały czas nie leciałyby reklamy lub muzyka. Co ciekawe, bez względu na wielkość obiektu muzyka ta słyszana jest równomiernie. Za wysoką jakość nagłośnienia odpowiada najnowocześniejszy sprzęt. Dowiedziałam się tego dopiero w trakcie pracy architekta. Projektując budynek musieliśmy bowiem uwzględnić miejsce na okablowanie i rozmieszczenie wysokiej jakości głośników. Takie mocne nagłośnienie 100v, dedykowane do dużych obiektów, jest inaczej skomplikowanym systemem radiowęzłowym, łączącym ze sobą całe mnóstwo głośników. Moc takiego nagłośnienia musi być duża, żeby dźwięk był czysty i rozchodził się równomiernie, nawet w toalecie w galerii. Takie nagłośnienie pełni wiele funkcji, od umilacza czasu, przez źródło reklam, aż po system bezpieczeństwa. W razie zagrożenia to właśnie z tych głośników dostajemy informację o konieczności opuszczenia budynku czy podjęcia jakichś innych zachowań. Co ciekawe, głośniki w tak skomplikowanym systemie nagłośnienie często wcale nie są duże. Współczesna technologia pozwala bowiem zamknąć dużą moc w małej przestrzeni. Głośniki umieszczone są zazwyczaj w sufitach i ścianach i ukryte w taki sposób, że nikt nie zwraca na nie uwagi. Tak naprawdę tylko architekci i osoby odpowiedzialne za instalacje wiedzą, w którym dokładnie miejscu znajdują się w galeriach głośniki.

Na pewno każdy z nas, będąc w galerii handlowej, zwrócił uwagę na to, że bez względu na wielkość budynku, praktycznie wszędzie słyszymy reklamy i muzykę dobiegającą w tej samej jakości. Odpowiada za to specjalny system radiowęzłowy, łączący ze sobą wiele różnych głośników. System ten musi mieć bardzo dużą moc, żeby zapewnić wysokiej jakości nagłośnienie tak dużej przestrzeni, jaką jak na przykład galeria.