You are currently viewing Skuteczna metoda prowadzenia bezpiecznych analiz chemicznych

Skuteczna metoda prowadzenia bezpiecznych analiz chemicznych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak wiele niebezpieczeństw czyha na pracowników takich miejsc jak laboratoria. To właśnie tam mają oni kontakt z licznymi szkodliwymi substancjami chemicznymi. Silne kwasy i zasady, gdy są nieumiejętnie wykorzystane mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Istnieje jednak jeden sprawdzony sposób, który skutecznie pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia wypadku. Jest nim zastosowanie dygestorium laboratoryjnego – urządzenia bez którego nie ma mowy o profesjonalnym wykonywaniu analiz. 

Oczyszczanie powietrza w dygestoriach

sprawdzone dygestorium laboratoryjneStanowi ono szafę, która wykazuje szereg właściwości ochronnych. Inaczej nazywane jest wyciągiem laboratoryjnym. Dlaczego? Ponieważ do jego podstawowych funkcji należy filtrowanie zanieczyszczonego powietrza. Na skutek wykonywania analiz chemicznych powstają całe chmury szkodliwych oparów. O ile analizy te wykonywane są w dygestorium nic złego się nie zadzieje. Dygestorium zaopatrzone jest w specjalistyczny wyciąg z filtrami, które oczyszczają powietrze zanim ponownie trafi ono do środka laboratorium. Niektóre w nich wydmuchują te powietrze także na zewnątrz budynków. To jednak nie zwalnia tego urządzenia z wcześniejszego oczyszczenia go z szkodliwych cząsteczek. Sprawdzone dygestorium laboratoryjne wykorzystuje zazwyczaj dwa etapy oczyszczania powietrza. Pierwszym z nich jest osadzenie się cięższych i większych cząsteczek na specjalnej gąbce z otwartymi komórkami. Jest to tzw. filtracja wstępna. Następnie powietrze przechodzi do filtracji właściwej, czyli przejścia przez węgiel aktywowany. Tą substancją absorbuje większość szkodliwych substancji. Niekiedy zdarza się jednak, iż specyfika stosowanych substancji chemicznych wymaga dodatkowego oczyszczania. Wszystkie te aspekty są uwzględniane na etapie projektowania idealnego dygestorium do danego miejsca wykonywania analiz.

Pracownicy laboratoriów już nie muszą martwić się o swoje zdrowie. Od kiedy ich szef zaopatrzył ich w tak specjalistyczny sprzęt jakim jest dygestorium laboratoryjne, mogą oni bez żadnych przeszkód wykonywać najtrudniejsze analizy w wykorzystaniem najbardziej toksycznych związków chemicznych. Filtry zainstalowane w tym urządzeniu oczyszczają powietrze, które może ponownie wrócić do danego pomieszczenia lub zostać wypompowane na zewnątrz budynku.