You are currently viewing Jakie akumulatory stosuje się w łodziach?

Jakie akumulatory stosuje się w łodziach?

 

W łodziach stosowane są akumulatory, których elektrolit jest zagęszczony lub też zabezpieczony włóknem szklanym. Płyn w takich akumulatorach nie wycieka, ani nie trzeba go uzupełniać. Akumulatory typu GEL oraz AGM są bezpieczne w stosowaniu, ponieważ nie dochodzi również do uwalniania się niebezpiecznych gazów podczas ich stosowania. Można je montować pod różnym kątem, ponieważ płyn jest zabezpieczony.

Zastosowanie akumulatorów z zagęszczonym elektrolitem

funkcjonalne akumulatory żelowe do łodziFunkcjonalne akumulatory żelowe do łodzi są odporne na głębokie wyładowania oraz przystosowane są do pracy cyklicznej. Odporne są również na działanie wysokich i niskich temperatur, wstrząsy oraz drgania. Potrafią pracować długie godziny bez ładowania. Do ich ładowania stosowane są specjalne ładowarki pulsacyjne, które muszą być odpowiednio dopasowane do mocy urządzeń. Takie ładowarki nie doprowadzają do przeładowania, ponieważ po naładowaniu akumulatora do pełna, przestają dostarczać moc i podtrzymują tylko efekt naładowania. W przypadku użycia ładowarki nieprzystosowanej do tego rodzaju akumulatorów może dojść do skrócenia żywotności takiego akumulatora, ponieważ zostanie on przeładowany. Może to nawet spowodować uszkodzenie urządzenia. Należy również zwrócić uwagę, żeby ładowarka nie miała mniejszej mocy, ponieważ sprawi to, że akumulator będzie bardzo długo się ładował, co może być niekomfortowe dla użytkownika. W akumulatorach żelowych mianem cyklu określa się stan, kiedy akumulator rozładuje się do 30%, a następnie zostanie w pełni naładowany. W tradycyjnych akumulatorach kwasowych kiedy dochodzi do rozładowania poniżej 70% urządzenie znacznie traci swoją wydajność oraz żywotność, ponieważ akumulatory tego typu nie są przystosowane do głębszych wyładowań.

Kampery, łodzie, skutery oraz wózki inwalidzkie to urządzenia, w których świetnie sprawdzają się akumulatory żelowe, ponieważ są one odporne na głębsze wyładowania i są one dostosowane do pracy cyklicznej, jaka ma miejsce w powyższych urządzeniach. Akumulatory tego typu cechują się również wysoką odpornością na wstrząsy oraz wibracje, nie dochodzi wówczas do ich rozszczelnienia. Płyn, który znajduje się w ich wnętrzu, jest odpowiednio zabezpieczony oraz zagęszczony i dzięki temu nie dochodzi do jego wycieków, które mogłoby być niebezpieczne.