You are currently viewing Prawidłowa ocena własnych umiejętności

Prawidłowa ocena własnych umiejętności

Wielu młodych ludzi ma problem z prawidłową oceną swoich możliwości zawodowych. Z tego powodu ulegają wpływom rodziny i otoczenia, ulegają trendom przez które wybierają kierunki studiów nie wynikające z ich niezależnego wyboru, ale podyktowane chłodną kalkulacją i oczekiwanymi zarobkami. Wskutek tego na rynku pracy w wielu zawodach mamy przewagę podaży nad popytem na pracowników, co sprawia, że oczekiwania młodych ludzi nie korespondują z rzeczywistością.

Istota właściwej oceny własnych predyspozycji

jakie są moje predyspozycje i umiejętnościWybierając zawód, który nie jest zgodny z naszymi wartościami narażamy się na frustrację i szybkie wypalenie zawodowe. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby świadome podejmowanie decyzji na temat własnej ścieżki kariery, dlatego każdy powinien zadać sobie pytanie jakie są moje predyspozycje i umiejętności i jaką pracę w związku z tym mógłbym wykonywać w przyszłości. Jeżeli podejmiemy decyzję w ten świadomy sposób jest duża szansa, że w trakcie naszej kariery zawodowej ani jednego dnia pracy nie będziemy traktować jako trudnego, ponieważ będziemy robić po prostu to, co sprawia nam przyjemność i do czego jesteśmy predysponowani. Dobre dopasowanie umiejętności i predyspozycji do wykonywanej pracy pozwoli nam też na osiąganie ponadprzeciętnych wyników, co dodatkowo będzie potęgowało uczucie spełnienia i zadowolenie z wykonywanego zawodu. Jeśli mamy problem z oceną tego, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego coacha. Taki specjalista pomorze nam odkryć nasze prawdziwe wartości i dopasować ścieżkę kariery do tego, w czym mamy naturalny talent i co po prostu chcielibyśmy robić. Pomoc coacha może okazać się jedną z najlepszych inwestycji w siebie, jaką możemy zrobić. Chociaż nie każdy jest przekonany do tego typu wsparcia, warto spróbować, ponieważ można zdecydowanie więcej zyskać, niż stracić.

Określenie własnych predyspozycji i tego, w czym jesteśmy najlepsi pozwala na wybór ścieżki zawodowej, które pozwoli nam na samorealizację i osiągnięcie uczucia spełnienia, co nie jest wcale proste. Dobrze dobrana praca ma zbawienny wpływ na naszą psychikę, ponieważ trzeba być świadomym, że w pracy spędzamy większość swojego dorosłego życia. Warto więc poświęcić trochę czasu i wysiłku na to, by robić to, co się lubi.