You are currently viewing Skuteczne maski przeciwwirusowe

Skuteczne maski przeciwwirusowe

W Polsce obowiązuje obowiązek zasłaniania ust oraz nosa w miejscach przestrzeni publicznej. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jakie modele maseczek ochronnych są dostępne na rynku. Nie wszystkie maseczki mają jednakowe przeznaczenie, dodatkowo nie wszystkie używa się w jednakowy sposób. Z tego względu warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, które rodzaje dają najskuteczniejszą ochronę przed zanieczyszczeniami oraz drobnoustrojami zawieszonymi w chmurze wydychanego powietrza, w tym wirusami.

Stosujemy odpowiednie maski przeciwwirusowe

maski przeciwwirusowe ffp2Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku. Ich zadaniem nie jest jednak filtrowanie powietrza, a jedynie stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnie występującym zanieczyszczeniem. Znacznie skuteczniejsze wydają się półmaski, które mają za zadanie zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu oraz aerozoli. Składają się one nie tylko z materiału o gęstym splocie, ale jednocześnie z filtra oczyszczającego. Możliwe jest znalezienie wśród nich modeli jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. Symbol R oznacza maski do użytku wielokrotnego, natomiast NR jednorazowe, które można użytkować maksymalnie osiem godzin. W przypadku maseczek wielorazowych konieczne jest regularne zmienianie filtrów. Na rynku dostępne są maski o trzech klasach FFP1 o najniższym poziomie ochrony, FFP2 o średniej skuteczności oraz FFP3 o dużej skuteczności. Dobrym wyborem są maski przeciwwirusowe ffp2. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą poziomem nieszczelności wynikającej z niecałkowitego przylegania maski do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy. W przypadku masek FFP1 maksymalny przeciek wewnętrzny wynosi 25%, dla FFP2 11%, natomiast dla FFP3 5%. Oznaczenia P1, P2 oraz P3 dotyczą klasy skuteczności filtracyjnej.

Warto pamiętać, że dostępne na rynku maseczki ochronne z filtrami FFP2 są zgodne z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia. Można je zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych online. Należy pamiętać, że oznaczenia na maskach mogą się znacznie różnić w zależności od kraju produkcji. W przypadku Chin stosuje się oznaczenie KN, a w USA oznaczenie N, w tym N95, N97 oraz N99. W Stanach Zjednoczonych polecane są maski N95, które są zbliżone do masek FFP2 pod względem stopnia zatrzymywania cząsteczek.