You are currently viewing Zalety nawozów granulowanych do warzyw

Zalety nawozów granulowanych do warzyw

Okres zbiorów warzyw jest to doskonały moment na to, aby ocenić jej stan pod względem kwasowości oraz dostarczenie nawozów wapniowych. W wyniku uprawiania warzyw gleba traci bowiem właściwości fizyko-chemiczne. W naturalnych procesach to właśnie rośliny zakwaszają glebę, natomiast stosowane w sezonie nawozy siarczanowe mogą zwiększać ten proces. Sama kwasowość gleby jest niezwykle istotna pod względem prawidłowej przemiany materii, ma także decydujące znaczenie dla przyswajalności składników mineralnych.

Jakie nawozy wybrać do warzyw?

nawóz wapniowy granulowany do warzywNiektóre z roślin w celu prawidłowego oraz zdrowego plonowania mogą wymagać odpowiedniego pH, a także odpowiedniej zawartości przyswajalnego wapnia w glebie. Do takich najbardziej wymagających roślin zalicza się warzywa korzeniowe, liściowe, kapustne czy psiankowate. Na glebach kwaśnych o pH poniżej 5,0 może dochodzić do zaburzeń w rozwoju systemu korzeniowego. Wtedy zostaje także zaburzona gospodarka wodno-jonowa, co w efekcie może powodować znaczne zmiany w korzeniach, jak i na liściach czy owocach. Dodatkowym problemem dotyczącym zbyt kwaśnej gleby jest występowanie patogenów chorobotwórczych i szkodliwych nicieni. Korzystnym wyborem jest nawóz wapniowy granulowany do warzyw. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą wapnowania, powinniśmy starannie zbadać odczyn gleby. Zastosowanie metody polowej do oznaczania pH jest proste oraz szybkie, jednak odrobinę mniej dokładne. Może także wymagać wykonania wielu prób w celu właściwej oceny kwasowości. Najlepszym rozwiązaniem jest wapnowanie pod koniec lata, bądź na początku jesieni. Występują wówczas lepsze warunki, na nawozy wapniowe mogą szybciej i skuteczniej połączyć się z glebą, co jest niezwykle istotnym aspektem.

Do nawożenia gleby można wykorzystywać nawozy węglanowe oraz tlenkowe. Pierwsze wyróżniają się znacznym poziomem skuteczności i jednocześnie sprawdzają się w przypadku wszystkich rodzajów gleb, jednak zmiana odczynu będzie w tym przypadku następowała stopniowo. Natomiast nawozy tlenkowe, jak na przykład wapno palone, może działać szybko oraz powinno być stosowane wyłącznie w przypadku gleb ciężkich, średnio zwięzłych oraz zwięzłych. Dawkę nawozu należy obliczać dla czystego składnika, z uwzględnieniem klasy i odczynu gleby.