You are currently viewing Chciałam upiec smacznego kurczaka po staropolsku

Chciałam upiec smacznego kurczaka po staropolsku

Ostatnio moje dzieci poprosiły mnie, abym na obiad zrobiła kurczaka. Kiedyś jedliśmy takie danie w restauracji i teraz chciały zjeść coś takiego w domu. Nigdy nie przyrządzałam takiego mięsa i nie wiedziałam, czy kurczak po staropolsku mi się uda. Nie chciałam jednak zawieść moich dzieci, dlatego musiałam się dowiedzieć w jaki sposób przyprawia się takie danie, żeby mięso było smaczne i chrupiące. Przepisu poszukałam na kulinarnych stronach internetowych.

Jakich przypraw użyć do kurczaka po staropolsku?

smaczny kurczak po staropolsku - przyprawaDzięki temu, że użyłam sprawdzonego przepisu wyszedł mi bardzo smaczny kurczak po staropolsku – przyprawa do takiego mięsa okazała się być dostępna w moim osiedlowym sklepiku. Sprzedawczyni poleciła mi przyprawę rekomendowanej firmy, w której skład wchodziły tylko naturalne składniki. Nie miała ona dodatków sztucznych substancji oraz konserwantów poprawiających smak. Przeczytałam na opakowaniu, że oprócz podstawowych składników takich jak, sól i pieprz, zawiera także mieszankę majeranku, kminku oraz lubczyku. Proporcje tych ziół są odpowiednio wymierzone, dzięki czemu żaden ze składników nie dominuje nad resztą. Miałam nadzieję, że dzięki takiej przyprawie moje danie obiadowe przysmakuje dzieciom oraz reszcie rodziny. Zakupiłam od razu duże opakowanie, ponieważ było dostępne w niskiej, promocyjnej cenie. W przepisie przeczytałam jeszcze, że oprócz takiej przyprawy można użyć także mieszanki suszonych warzyw oraz dodatków takich jak gałka muszkatołowa, anyż, słodka i ostra papryka i granulowany czosnek. Połączyłam te składniki i użyłam ich do pieczenia kurczaka. Muszę przyznać, że połączenie tych smaków, wprawiło w zachwyt nawet mnie, gdzie na co dzień nie przepadam za tego typu daniami obiadowymi. Kurczak po staropolsku wyszedł mi naprawdę pysznie. Mieszanka przypraw oraz dodatków, które użyłam spowodowała, że jego skórka była chrupiąca i delikatna.

Smak był słodko – ostry. Odkąd udało mi się znaleźć taką dobrą mieszankę przypraw, kurczak na stałe zagościł w moim domowym menu. Stał się wręcz moim popisowym daniem. Kilkukrotnie trochę modyfikowałam ilość poszczególnych składników przyprawy i teraz moje dzieci mówią, że kurczak jest nawet lepszy niż ten z restauracji. Jestem z tego powodu bardzo ucieszona i zadowolona.